Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Çfarë fsheh kështjella rozë e biznesmenit egjiptian, Mohamed al-Fayed!

Çfarë fsheh kështjella rozë e biznesmenit egjiptian,

Në një ditë me diell, në brigjet e bukura të lumit Balnagown, afër Easter Ross thellë në malësitë skoceze, mund të shihni një vështrim rozë pastel duke shkelur syrin pas kodrave të veshura me shqopë. Frëngjitë e stilit Disney, të veshura me dredhkë të Kalasë Balnagown sigurisht që duken të përshtatshme për një princeshë. Ose të paktën një burrë që në një moment donte dëshpërimisht të bëhej pjesë e familjes mbretërore.

Mohamed al-Fayed bleu Kalanë Balnagown pasi e pa rastësisht gjatë një udhëtimi pune në Skocinë Veriore në vitin 1972.

“Ai dëgjoi për këtë kështjellë që ishte rrënuar dhe me sa duket ai ra në çast në dashuri me të. Kur al-Fayed bleu kështjellën, ishte një gërmadhë e rrënuar, me pjesët e vjetra të braktisura plotësisht”, thotë Simon Forder, i njohur si The Castle Guy, citon The Telegraph.

Fayed filloi menjëherë rinovimin e kështjellës.

“Ishte një punë e vërtetë dashurie për të që ta kthente në jetë dhe në bukurinë e saj origjinale,” thotë Forder.

Biznesmeni egjiptian thuhet se shpenzoi më shumë se 4 milionë funte për të restauruar krahët më të vjetër të kështjellës. Megjithatë, rinovimet patën pengesat e tyre. Në total, Fayed vlerësohet të ketë investuar 20 milionë funte në këtë cep të Malësisë. Ai gradualisht e zgjeroi tokën e tij për t'u bërë një pronë e madhe, pasi kishte marrë Invercassley dhe Duchally pranë Rosehall në Sutherland gjithashtu.

Kalaja Balnagown u bë një nga shumë shtëpitë familjare që ai ndante me gruan e tij të dytë, ish-modelen finlandeze Heini Wathen dhe katër fëmijët e tyre, Jasmine, Karim, Camilla, dhe Omar. Edhe pse nuk do të shfaqej në një listë e kështjellave më të famshme ose më të vizituara të Skocisë, Balnagown në fakt ka një histori magjepsëse dhe një lidhje pak të njohur me Henry James.

Por ndryshe nga rezidenca e preferuar e Elizabeth II e cila kishte një dekor të famshëm spartan ambientet e brendshme në Balnagown janë më të këndshme në malësi. Ai kërkoi ndihmën e stilistit Philippe Belloir, i cili më vonë vazhdoi të rinovonte pallatin tjetër rozë të al-Fayed. Kolumnistja Sophia Money-Coutts, e cila u ftua nga al-Fayed për të vizituar kështjellën në vitin 2014 i përshkruan ambientet e brendshme si një Versajë skoceze.

"Kishte mure tartan, qilima tartan, orendi tartan, jastëkë tartan, perde tartan dhe kështu me radhë," thotë ajo.

Në atë kohë, al-Fayed e konsideronte veten si një Wallace të ditëve të mëvonshme, duke u zotuar të jepte gjithçka për kauzën e pavarësisë skoceze.

"Unë jam gati të jem presidenti juaj," tha ai në një intervistë të vitit 2009.

Ai mund të mos jetë bërë Mbreti i Fundit i Skocisë por al-Fayed u nderua për punën e tij në komunitetin rreth Pashkëve Ross. Në vitin 2002, atij iu dha Liria e Malësive Skoceze në njohje të "përpjekjeve të tij për të promovuar zonën".

Një grumbull i rrënuar skocez mund të tingëllojë si një blerje e papërshtatshme për "Phoney Faraa", por al-Fayed pretendon se ai e bleu vendin sepse ai beson legjendën se populli skocez e ka prejardhjen nga egjiptianët e lashtë. Ai ishte aq i intriguar nga kjo teori sa në vitin 2008 ai financoi një ribotim të një kronike të shekullit të 15-të nga Walter Bower, Scotichronicon, e cila përshkruan se si Scota një motër e faraonit egjiptian, iku nga familja e saj dhe zbarkoi në Skoci.

Fayed shpesh fliste për ngritjen e një statuje të Princeshës Scota për të nderuar lidhjet e ngushta midis dy vendeve.

Edhe pa lidhjen e James, vetë kështjella ka një histori pothuajse aq të gjallë sa edhe pronari i saj. Klani Ross e zotëronte këtë tokë që nga shekulli i 14-të dhe familja është plot me personazhe edhe më të dyshimtë se Fayed. Walter Ross, Laird-i i tretë, u martua me një vajzë të një freebooter të famshëm.

Gjatë Reformimit, tre relike të shenjta u zhvendosën në Kalanë Balnagown për ruajtje. Aleksandri, Laird i 9-të, premtoi se do të kujdesej për ta, por ata nuk u panë më kurrë. Katër fëmijët e Fayed-it dyshohet se tani po grinden, sipas stilit Succession, për pasurinë e tij prej 1.7 miliardë paund dhe pronat e shumta, të cilat përfshijnë gjithashtu apartamente luksoze në Park Lane dhe shtëpinë e madhe Jacobean në Surrey, ku ai është varrosur pranë Dodit./M.K-dritare.net