Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

PZAP lë jashtë listave Kurtin dhe kandidatët tjerë që kanë probleme me ligjin

PZAP lë jashtë listave Kurtin dhe kandidatët tjerë që

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) ka hedhur poshtë pjesërisht ankesat e Lëvizjes Vetëvendosje. PZAP-ja ka vendosur që të certifikohen vetëm kandidatët që i plotësojnë kushtet ligjore, duke lënë jashtë listave Albin Kurtin dhe disa kandidatë të tjerë për deputetë. Vendimi thekson se Albin Kurti, Albulena Haxhiu, Liburn Aliu, Bajram Mavriqi dhe Labinot Demi-Murtezi nuk mund të zëvendësohen me kandidatë të tjerë të VV. Vendimi i ngjashëm është edhe për Nismën Socialdemokrate. Partitë mund të ankohen ndaj këtij vendimi në Gjykatën Supreme brenda 24 orëve. Supremja do të ketë tri ditë afat për vendim. Procesi i certifikimit mbyllet më 31 janar./L.F-dritare.net