Na ndiqni edhe në

Bota

Dy balona kineze mbi SHBA/ Mbyllen aeroportet dhe hapësira ajrore mbi Karolinë

Dy balona kineze mbi SHBA/ Mbyllen aeroportet dhe hapësira ajrore mbi

Shtetet e Bashkuara kanë mbyllur tre aeroporte dhe hapësirën ajrore në brigjet e Karolinës së Jugut pasi presidenti tha se do të kujdeset për balonën kineze që po shkonte përgjatë asaj rruge. Autoritetet e aviacionit thanë se kishin ndaluar fluturimet në aeroporte për shkak të një përpjekjeje për të mbrojtur sigurinë kombëtare.Thuhet se ushtria po planifikon ta rrëzojë balonën mbi Oqeanin Atlantik. Joe Biden është përballur me një presion të madh për të rrëzuar balonën që kur u shfaq për herë të parë në SHBA javën e kaluar.
Uebsajti gjurmues Flightradar24 tregoi avionët e Forcave Ajrore të SHBA-së dhe Rojeve Bregdetare që operonin në qiellin midis Wilmington, Karolinës së Veriut dhe Myrtle Beach.
Roja bregdetare ka këshilluar marinarët të largohen nga zona për shkak të operacioneve ushtarake "që paraqesin një rrezik të madh", raporton Associated Press. Agjencia e lajmeve, duke cituar zyrtarë të paidentifikuar, tha se presidenti Biden kishte dhënë miratimin për të ulur balonën mbi Oqeanin Atlantik, ku mund të nxirren mbeturinat. Po ashtu të premtën u raportua edhe për një balonë tjetër kineze që po fluturon mbi Amerikën Latine./K.C/dritare.net