Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Vendosni Kosovën në hartë/ Peticioni ndaj Apple bën bashkë shqiptarët në botë!

Vendosni Kosovën në hartë/ Peticioni ndaj Apple bën

Prej disa ditësh në internet po qarkullon një peticion me titull “Put Kosovo on the Map” (vendos Kosovën në hartë), përmes së cilës i kërkohet kompanisë Apple që ta vendosë Kosovën në hartën e saj.

Vendosni Kosovën në hartë/ Peticioni ndaj Apple bën

Dua Lipa, ishte një ndër personat e parë të njohur që publikoi në rrjetet e saj sociale, këtë peticion. Pas saj postimi u shpërnda gjerësisht në rrjet, kryesisht nga shqiptarë të njohur në botë.

Vendosni Kosovën në hartë/ Peticioni ndaj Apple bën

Së fundmi është Rita Ora, ajo që i bën thirrje kompanisë Apple, ta vendosë Kosovën në hartën e saj.

Vendosni Kosovën në hartë/ Peticioni ndaj Apple bën

"Shqipëria dhe Kosova kanë kaq shumë talente dhe unë jam krenare për të gjitha vajzat e forta dhe të talentuara që prezantojnë trashëgiminë tonë", shkruan Ora. Postimi është shpërndarë edhe nga të tjerë shqiptarë të njohur.

Vendosni Kosovën në hartë/ Peticioni ndaj Apple bën

Vendosni Kosovën në hartë/ Peticioni ndaj Apple bën

Në rrjetet sociale, ka nisur 'një luftë', ku përkrahës atyre që kërkojnë vendosjen e Kosovës, në hartën e Apple, një grup tjetër njerëzit shkruajnë se Kosova është Serbi.

Vendosni Kosovën në hartë/ Peticioni ndaj Apple bën

Vendosni Kosovën në hartë/ Peticioni ndaj Apple bën

Nisur nga kjo Dua Lipa, ka postuar sërish një foto me foton simbol të Shqipërisë, me mbishkrimin, Autoktonë. /L.F-dritare.net

Vendosni Kosovën në hartë/ Peticioni ndaj Apple bën