Na ndiqni edhe në

Bota

Tajvani i kundërpërgjigjet Kinës/ Vendos sisteme raketore dhe avionë në vijën ndarëse!

Tajvani i kundërpërgjigjet Kinës/ Vendos sisteme raketore dhe

Tajvani i është kundërpërgjur Kinës, pasi ka vendosur sisteme raketore dhe ka dërguar avionë në vijën ndarëse.

Ushtria e Tajvanit ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore dhe ka dërguar avionë dhe anije për të monitoruar situatën, sipas ministrisë së mbrojtjes.

Veprimi i fundit vjen pasi shumë anije dhe avionë kinezë kaluan vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit më herët këtë mëngjes.

Ministria e mbrojtjes e Tajvanit përsëriti deklaratën e saj se do të rriste gatishmërinë e saj luftarake, por nuk do të kërkonte luftë.

Më herët, ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se shumë anije dhe avionë kinezë kanë kaluar vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit për të dytën ditë.

Vija mesatare është vija informale ndarëse në ngushticën e Tajvanit midis kontinentit kinez dhe Tajvanit./Xh.Xh/dritare.net