Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Konflikti izraelito-palestinez. Frika më e madhe, pas sulmit vdekjeprurës në Jenin!

Konflikti izraelito-palestinez. Frika më e madhe, pas sulmit

Ky është sulmi më vdekjeprurës i Izraelit në kampin e refugjatëve Jenin në gati dy dekada.

Nëntë palestinezë u vranë kur trupat rrethuan ndërtesat mes të shtënave me armë, granata dhe gaz lotsjellës në kampin e qytetit të tejmbushur.

Zyrtarët palestinezë thonë se dy nga të vdekurit ishin civilë, duke përfshirë një grua 61-vjeçare, ndërsa grupet militante pretendojnë se shtatë të tjerët janë anëtarë.

Ushtria izraelite thotë se trupat e saj hynë për të arrestuar militantët e Xhihadit Islamik që planifikonin "sulme të mëdha".

Kjo histori ka mjaft rëndësi. Unë kam qenë në Jenin vazhdimisht gjatë vitit të kaluar, ndërsa sulmet ushtarake të Izraelit janë shtuar, duke shkaktuar përleshje gjithnjë e më të ashpra me një brez të ri palestinezësh të armatosur.

Të gjithë me të cilët flisja, i krahasojnë përvojat e tyre me prillin e 2002, në kulmin e kryengritjes palestineze.

Në atë kohë, Izraeli filloi një inkursion në shkallë të plotë, të njohur si Beteja e Jeninit, në të cilën u vranë të paktën 52 militantë dhe civilë palestinezë dhe 23 ushtarë izraelitë.

Pjesa më e madhe e kampit të Jeninit u rrafshua në vitin 2002. Shkalla e shkatërrimit dhe historitë e palestinezëve në përpjekje për të zmbrapsur forcat, janë pjesë e kujtesës kolektive atje.

Pranverën e kaluar, Izraeli nisi operacionin "Break the Ëave" mes një rritjeje të sulmeve palestineze me armë dhe thika që synonin izraelitët, më vdekjeprurësi në vite.

Disa u kryen nga qytetarë palestinezë të Izraelit, të cilët ishin mbështetës të të ashtuquajturit grupi Shteti Islamik. Por disa ishin palestinezë të armatosur nga Jenin, duke përfshirë Ra'ad Hazemin, i cili vrau tre izraelitë në një bar në Tel Aviv dhe u vra më vonë nga forcat e sigurisë.

Kjo e ktheu Jenin në fokus. Kërkimi, arrestimi dhe bastisjet izraelite për prishjen e shtëpive në qytet dhe Nablus aty pranë u bënë pothuajse çdo natë.

Forcat Mbrojtëse të Izraelit (IDF) thanë se po operonin për të parandaluar sulme të mëtejshme dhe se qëlluan kundër palestinezëve të armatosur që synonin trupat e saj.

Por numri i të vdekurve në Bregun Perëndimor ishte shumë më i gjerë se ky. Ndërsa militantët e armatosur përbënin një pjesë të konsiderueshme të më shumë se 150 palestinezëve të vrarë në Bregun Perëndimor të pushtuar vitin e kaluar, shumë nga ata që u qëlluan për vdekje nuk mbanin armë; herë ata ishin në grupe duke hedhur gurë ose bomba me benzinë, herë ishin kalimtarë apo civilë të tjerë.

Izraeli u akuzua vazhdimisht nga Kombet e Bashkuara dhe grupet e të drejtave të njeriut për përdorim të tepruar të forcës, një pretendim që ai vazhdimisht e refuzon.

Por ndodhi diçka tjetër që shpjegon pse disa kanë frikë nga një kolaps i mëtejshëm i sigurisë në Bregun Perëndimor.

Autoriteti Palestinez (PA), i cili ka kompetenca të kufizuara qeverisëse në qytetet palestineze, po humbiste kontrollin e Jeninit dhe Nablusit.

AP është e rëndësishme por këto ditë lidershipi i saj i vjetër shihet nga shumë njerëz si pak më shumë se një kompani sigurie për pushtimin e Izraelit.

Ajo dominohet nga partia Fatah e Presidentit të PA Mahmud Abbas rivalë të militantëve islamikë palestinezë Hamas.

PA "koordinon" sigurinë me Izraelin - që do të thotë se ndan informacione për disa militantë dhe forcat e saj të sigurisë largohen kur Izraeli kryen bastisje arrestimi.

Një brez i ri militantësh në Jenin dhe Nablus po refuzonin PA-në, ndërsa militantët e Hamasit dhe Xhihadit Islamik u përballën me arrestime.

Ata e quanin veten Batalioni Jenin.

Ata u shfaqën me armë amerikane të kontrabanduara nga Jordania ose të vjedhura dhe të shitura nga bazat e IDF. Shumë ishin shumë të rinj për të kujtuar shkatërrimin e vitit 2002, por ishin të vjetër për t'u frymëzuar nga historitë e këtij viti.

Siç tha një gazetar izraelit i përfshirë në forcat speciale të IDF në Jenin: "Kjo është ndryshe. Këta janë njerëz që janë të gatshëm të luftojnë dhe të vdesin."

Ushtria izraelite thotë se ka parandaluar sulmet ndaj civilëve dhe ushtarëve. Presidenti i vendit ka thënë sot se një "skuadër terroriste" e Xhihadit Islamik ishte rrugës për të kryer një sulm në Izrael. Por ende ekziston frika për një shpërthim më të gjerë.

Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken mbërrin në Izrael të hënën, ku vendi po përjeton protesta masive kundër qeverisë më nacionaliste në historinë e saj. Ai thotë se dëshiron të "ruajë" zgjidhjen me dy shtete./L.F-dritare.net