Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Franca lëshon alarmin: Jemi shumë të rrezikuar nga sulmet terroriste!

Franca lëshon alarmin: Jemi shumë të rrezikuar nga sulmet

Franca forcon sigurinë, duke e ngritur nivelin e rrezikut në “shumë të lartë” për shkak të sulmeve terorriste që është niveli më i lartë që një shtet mund të vendos kur ndodhet para një rreziku.

Ky ndryshim i nivelit të sigurisë vjen pas prerjes së kokës së një mësuesi, i cili shfaqi disa karikatura të profetit Muhamed.

Franca po rrit sigurinë në vendet fetare ndërsa ministri i brendshëm tha të martën se vendi përballet me një rrezik "shumë të lartë" të kërcënimeve terroriste, në mes të tensioneve në rritje gjeopolitike pas prerjes së kokës të një mësuesi që tregoi karikaturat e Profetit Muhamed në klasë.

Diplomatët francezë po përpiqen të qetësojnë zemërimin në Turqi dhe kombet arabe mes protestave anti-France dhe thirrjeve për bojkot të mallrave franceze në përgjigje të qëndrimit të prerë të Presidentit Emmanuel Macron kundër Islamizmit. Aleatët evropianë kanë mbështetur Macron, ndërsa vendet me shumicë myslimane janë zemëruar nga mbrojtja e tij për karikaturat profetë që ata i konsiderojnë sakrilegjike.

Policia nacionale e Francës ka bërë thirrje për rritjen e sigurisë në vendet fetare rreth festës së All Saint këtë fundjavë që vjen, veçanërisht duke vërejtur kërcënimet në internet nga ekstremistët kundër të krishterëve dhe muslimanëve të moderuar francezë.

Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin tha në radio France-Inter se kërcënimi terrorist mbetet "shumë i lartë, sepse ne kemi shumë armiq nga brenda dhe jashtë vendit".

Ai përsëriti planet për të provuar shpërndarjen e grupeve myslimane që shihen si tregje të rrezikshme radikale ose me shumë financime të huaja. Ai akuzoi Turqinë dhe Pakistanin në veçanti për "ndërhyrje në punët e brendshme të Francës".

“Ka një betejë kundër një ideologjie islamike. Ne nuk duhet të tërhiqemi ”, tha ai. Por ai këmbënguli se "besimi mysliman e ka të gjithë vendin e tij në republikë".

Disa anëtarë të komunitetit mysliman kryesisht të moderuar të Francës po bëjnë thirrje për qetësi dhe mbrojtje të lirisë së shprehjes që mësuesi i prerë po kërkonte të demonstronte.

Karikaturat profetë shqetësuan shumë myslimanë në të gjithë botën. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka udhëhequr akuzat dhe sulmet kundër Francës, duke vënë në pikëpyetje gjendjen mendore të Macron dhe Franca tërhoqi ambasadorin e saj në Turqi për konsultime, rasti i parë në marrëdhëniet diplomatike Franceze-Turke./ I.M-Dritare.net