Na ndiqni edhe në

Bota

Zelensky: Fundi i luftës varet nga vëmendja që do na kushtojë bota!

Zelensky: Fundi i luftës varet nga vëmendja që do na

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u ka kërkuar profesionistëve të filmit krijues që të bëjnë më shumë për të promovuar trimërinë ukrainase, në një fjalim në Festivalin Ndërkombëtar Cannes Lions për industrinë krijuese.

Zelensky tha se besonte se fuqia e krijimtarisë njerëzore është më e madhe se fuqia e një shteti bërthamor që ka ngecur në të kaluarën.

“Përfundimi i kësaj lufte dhe rrethanat e saj varen nga vëmendja e botës. Dhe kjo është arsyeja pse unë kam nevojë për aleatë. Ne kemi nevojë për njerëz si ju. Unë besoj se fuqia e krijimtarisë njerëzore është më e madhe se fuqia e një shteti bërthamor që ka ngecur në të kaluarën. Flisni për Ukrainën. Mos lejoni që bota të kalojë vëmendjen në diçka tjetër, "tha Zelensky në një deklaratë video të martën.

Në 117 ditët e luftës së Rusisë në Ukrainë, Zelensky ka mbajtur më shumë se 70 fjalime në mbarë botën, duke përfshirë ato në parlamente, institucione ndërkombëtare dhe forume biznesi./M.K/drtiare.net