Na ndiqni edhe në

Bota

Ylli i Titanik/ Kate Winslet, feston sot ditëlindjen!

Ylli i Titanik/ Kate Winslet, feston sot ditëlindjen!

Kate Winslet, e njohur në mbarë botën me emrin e personazhit të saj, është një nga aktoret më të bukura në Hollywood.

Kate Winslet, e cila solli në jetë personazhin e Rose në filmin ‘Titanic’, sot feston ditëlindjen e saj të 47-të, pra më 5 tetor. Në këtë ditë të veçantë për aktoren, do t'ju tregojmë disa histori të padëgjuara që lidhen me jetën e saj.

Debutimi në moshën 15 vjeçare

Aktorja e famshme e Titanic Kate Winslet lindi më 5 tetor 1975 në Angli. Emri i plotë i Kate është Kate Elizabeth Winslet. Aktorja ka lindur për t'u bërë aktore në kinema, por gjatë fëmijërisë së Kate, familja e saj u desh të përballej me probleme financiare. Kate gjithashtu ka dy motra të quajtura Beth Winslet dhe Anna Winslet.

shtë interesante se të dyja janë edhe aktore. Kate ishte e prirur drejt aktrimit që në fëmijëri. Aktorja iu bashkua një teatri në moshën 11-vjeçare, ku për herë të parë luajti në një reklamë. Pas kësaj, në vitin 1991 në moshën 15-vjeçare, Kate tregoi aftësitë e saj në aktrim për herë të parë në serialin televiziv britanik Dark Season në ekran. Por ajo e nisi rrugëtimin e saj filmik me filmin "Krijesat Qiellore" të lëshuar në vitin 1994.

Kështu e gjeti personazhi i Rozës në ‘Titanik’

Kate, e cila hyri në botën e filmit me këtë film, më pas luajti në shumë filma, por fati i saj ndryshoi tërësisht nga filmi 'Titanik' i lansuar në vitin 1997. Megjithatë, ka një anekdotë interesante që Kate të marrë rolin e Rose në këtë film. Do të habiteni kur të mësoni se regjisori i filmit James Cameron kishte zgjedhur dikë tjetër përballë Leonardo DiCaprios. Claire Catherine ishte vendosur për këtë rol në zemrën dhe mendjen e saj. Por Kate e ka takuar Jamesin disa herë për të marrë rolin e Rose dhe i lutet atij derisa ai nuk mund ta kuptojë pse Kate është Rose. Në qasjen e tij të përsëritur, Jamese zgjodhi atë për Titanikun. Si rezultat, Kate Winslet, e nominuar për gjashtë çmime Oscar, fitoi çmimin Oscar për aktoren më të mirë për rolin e saj si The Reader, por ajo ende njihet në mbarë botën si Trëndafili i Titanikut.

Të tre martesat dështuan

Së bashku me James Cameron , 'Titanic' u bë edhe filmi më i mirë i karrierës së Kate dhe Leonardo DiCaprio, të cilin askush nuk mund ta zëvendësonte deri më sot. Jeta profesionale, nëse flasim për jetën personale të Kate, atëherë aktorja ka bërë tre martesa deri më tani. Kate u martua për herë të parë me regjisorin Jim Thrill Nat në vitin 1998. Çifti kishte një vajzë, Mia. Në vitin 2001, Kate u divorcua nga Jim. Ajo u martua me Mendes në vitin 2003, dy vjet pas divorcit. Edhe kjo martesë nuk zgjati shumë dhe ata u divorcuan në vitin 2011. Sam dhe Kate kishte një djalë. Në vitin 2012, Kate u martua fshehurazi me Ned Rocknroll në Nju Jork për herë të tretë. Në vitin 2013, çifti pati një djalë, Beer. Në ditët në vijim, Kate Winslet do të shihet edhe një herë duke luajtur një rol të rëndësishëm në filmin e shumëpritur të James Cameron "Avatar the Way of Water"./ Herald./M.K/dritare.net