Na ndiqni edhe në

Bota

Ylli i Squid Game, bëhet aziatiku i parë që fiton çmimin aktori më i mirë dramë!

Ylli i Squid Game, bëhet aziatiku i parë që fiton çmimin

Lee Jung-jae i Squid Game është bërë ylli i parë aziatik që fiton çmimin Emmy si aktori më i mirë mashkull në një dramë.

Krijuesi i shfaqjes, Hwang Dong-hyuk, fitoi çmimin për regjisorin më të mirë të serialit dramatik, gjithashtu i pari aziatik që fiton këtë cmim.

Ted Lasso fitoi serialin komedi më të mirë për të dytin vit radhazi, ndërsa drama e jashtëzakonshme shkoi te Succession, gjithashtu për të dytin vit radhazi.

Krijuesi britanik i dramës, Jesse Armstrong, bëri një shaka edhe për monarkinë gjatë fjalimit të tij të pranimit në ceremoninë më prestigjioze të vitit të industrisë televizive amerikane.

“Është një javë e madhe për pasardhësit, Mbreti i ri në Britani, kjo për ne”, tha ai me shaka. "Me sa duket, në fitoren tonë përfshihej pak më shumë votim sesa Princi Charles."

Armstrong më pas shtoi: "Unë nuk po them se ne jemi më legjitimë në pozicionin tonë se ai. Ne do t'ua lëmë këtë njerëzve të tjerë."

Një tjetër anëtar i kastit të Succession, Mattheë Macfadyen, fitoi aktorin më të mirë dytësor të dramës për portretizimin e tij të ndërhyrësit ambicioz Tom Wambsgans, për të cilin ai tha se ishte një "dhuratë magjepsëse e një roli".

Megjithatë, Cox nuk mundi të përsëriste fitoren e aktorit më të mirë të vitit të kaluar, duke humbur ndaj Lee të Squid Game.

Bashkëpunëtori britanik Brett Goldstein ishte ndër fituesit e tjerë të aktrimit, së bashku me Zendaya, Amanda Seyfried, Michael Keaton, Julia Garner dhe Jean Smart./Xh.Xh/dritare.net