Na ndiqni edhe në

Bota

Votojnë 84 milionë amerikanë/Trump-Biden, ja kush qëndron në krye të sondazheve!

Votojnë 84 milionë amerikanë/Trump-Biden, ja kush qëndron

Katër ditë para zgjedhjeve presidenciale, 84 milionë amerikanë kanë votuar tashmë, përfshirë 30 milionë personalisht dhe 54 milionë me postë. Votuesit në Amerikë do të vendosin në 3 nëntor nëse Donald Trump do të mbetet në Shtëpinë e Bardhë edhe për katër vjet të tjera.

Përballë tij qëndron demokrati Joe Biden, i përfshirë në politikën amerikane që prej 1970.

Ndërsa afrohet dita e zgjedhjeve, kompanitë e sondazheve po përpiqen të vlerësojnë se kush kandidat është më i preferuari.

Por pavarësisht kësaj, sondazhet jo domosdoshmërish parashikojnë rezultatin e zgjedhjeve. Në 2016, për shembull, Hillary Clinton ishte në krye të sondazheve dhe fitoi gati tre milionë vota më shumë se Donald Trump, por humbi zgjedhjet.

Votojnë 84 milionë amerikanë/Trump-Biden, ja kush qëndron

Në këto zgjedhje, që prej fillimit të garës Joe Biden është renditur i pari në sondazhe. Ai ka pasur një epërsi prej 10 pikësh në krahasim me presidentin amerikan. Megjithatë ka ende ditë përpara, në të cilat rezultati mund të ndryshojë. /L.F-dritare.net