Na ndiqni edhe në

Bota

Varianti i ri i kovídit shkon në Greqi dhe Gjermani/ Páralajmërimi: Evropa është në rrezík!

Varianti i ri i kovídit shkon në Greqi dhe Gjermani/

Greqia dhe Gjermania kanë shënuar rastet e para me variantin e ri të Covíd-19. Në Gjermani është regjistruar vetëm një rast nga varianti i Brazilit, ndërsa në Greqi 26 raste. Agjencia Evropiane e Mbikëqyrjes së Sèmundjeve páralajmëroi se tri variante të koronavírusit që u shfaqën në Britani të Madhe, Afrikën e Jugut dhe Brazil paraqesin një rrezík të lartë për Evropën dhe do të shkaktojnë më shumë ínfeksione nga Covíd-19, shtrime në spítal dhe vdèkje. Variantet, të cilat përmbajnë mutacione ose ndryshime në strukturën e koronavírusit që shkakton kovídin, për të cilat shkencëtarët thonë se janë më të transmetueshme, janë zbuluar tashmë në shumë vende të Evropës dhe do të vazhdojnë të përhapen./K.C/dritare.net