Na ndiqni edhe në

Bota

Udhëheqësit e BE-së i japin Ukrainës statusin e kandidatit si goditje ndaj Putinit!

Udhëheqësit e BE-së i japin Ukrainës statusin e kandidatit

Udhëheqësit evropianë i kanë dhënë Ukrainës statusin e kandidatit, në një vendim historik që hap derën për anëtarësimin në BE për vendin e shkatërruar nga lufta dhe i jep një goditje Vladimir Putinit.

Udhëheqësit e BE-së në takimin në Bruksel miratuan statusin e kandidatit të Ukrainës të enjten mbrëma, gati katër muaj pasi presidenti i vendit, Volodymyr Zelenskiy, nisi ofertën e vendit të tij për t'u bashkuar me bllokun në ditët e para të pushtimit rus. Moldavisë iu dha gjithashtu statusi kandidat.

Kalimi nga aplikanti në kandidat zakonisht zgjat me vite, por BE-ja e ka përshpejtuar në mënyrë dramatike procesin, mes zemërimit mbi brutalitetin e sulmit të paprovokuar rus dhe për të treguar solidaritet me mbrojtësit e Ukrainës.

“Ukraina po kalon ferr për një arsye të thjeshtë: dëshirën e saj për t'u bashkuar me BE-në. Opinioni ynë pranon përparimin e jashtëzakonshëm që demokracia [ukrainase] ka arritur që nga protestat e Maidan të vitit 2014”, shkroi në Twitter presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në prag të samitit.

Komisioni javën e kaluar u bëri thirrje udhëheqësve të BE-së që t'i japin Ukrainës statusin e kandidatit./The Guardian/M.K/dritare.net