Na ndiqni edhe në

Bota

 Tsipras: Tronditës, rezultati i zgjedhjeve në Greqi! 

 Tsipras: Tronditës, rezultati i zgjedhjeve në Greqi! 

Presidenti i SYRIZA-s, Alexis Tsipras nuk ka marrë mandatin hetimor nga Presidenti i Republikës, duke i shpjeguar Katerina Sakellaropoulou se nuk ka asnjë mundësi për formimin e qeverisë.


“Korrelacionet nuk lindin që të ketë një bashkëqeverisje. Prandaj, sigurisht që e përmbusha detyrimin tim institucional që të vij dhe t'ju them që nuk do ta marr mandatin sepse nuk ka mundësi të formohet qeveria", tha Tsipras.
Meqenëse Alexis Tsipras ktheu mandatin për të formuar një qeveri, Katerina Sakellaropoulou do të telefonojë Nikos Androulakis. Kjo pritet të ndodhë gjatë ditës. Konsiderohet e mundshme që as Nikos Androulakis të mos nisë procedimin, por të dorëzojë urdhrin menjëherë. Më pas, në përputhje me Kushtetutën, Presidenti i Republikës do të ftojë liderët e të gjitha partive parlamentare të dala nga zgjedhjet për të hetuar formimin e një qeverie që ka besimin e Kuvendit.

Nëse kjo përpjekje rezulton e pafrytshme, atëherë Sakellaropoulou do të kërkojë formimin e një qeverie të përkohshme për të mbajtur zgjedhje të reja. Siç ka bërë të ditur Kyriakos Mitsotakis, data e zgjedhjeve të reja do të jetë 25 qershori./K.C/dritare.net