Na ndiqni edhe në

Bota

Stuhi tropikale dhe uragane godasin sërish në SHBA!

Stuhi tropikale dhe uragane godasin sërish në SHBA!

Stuhia tropikale Nikolas ka nisur nga një uragan në bregun e Teksasit në SHBA, duke sjellë shira të fortë dhe rrezikun e përmbytjeve kërcënuese për jetën. Më shumë se 360,000 ndërprerje të energjisë janë raportuar në Teksas. Presidenti Joe Biden shpalli emergjencë në Luiziana.

Vjen vetëm disa javë pasi Uragani Ida i pesti më i fortë që ka goditur ndonjëherë kontinentin amerikan, vrau dhjetëra dhe la më shumë se një milion banorë të Luizianës pa energji elektrike.

Nikolas po mbart erëra maksimale të qëndrueshme prej 110 kilometra në orë, thanë zyrtarët e motit, dhe pritet të godasë bregdetin e Teksasit dhe pjesën e sipërme të Luizianës me 5 deri 10 centimetra shi.

Qendra Kombëtare Amerikane e Uraganëve tha se Nikola "ka vazhduar të lëvizë ngadalë në brendësi dhe është dobësuar gjatë orëve të fundit".

Por ai paralajmëroi se "ndikimet e përmbytjeve të rrezikshme për jetën, veçanërisht në zonat metropolitane shumë të urbanizuara, janë të mundshme", dhe Shërbimi Kombëtar i Motit e quajti atë një "situatë kërcënuese për jetën"./BBC/M.T/dritare.net