Na ndiqni edhe në

Bota

Si mund të përfundojë lufta? Elon Musk dhe Zelensky debat të ashpër në Twitter!

Si mund të përfundojë lufta? Elon Musk dhe Zelensky debat të

Elon Musk ka nxitur një grindje në internet me presidentin e Ukrainës, pasi ai u kërkoi përdoruesve të Twitter të peshonin idetë e tij për t'i dhënë fund luftës së Rusisë.

Në një postim në Twitter, Musk sugjeroi zgjedhjet e mbikëqyrura nga OKB-ja në katër rajone të pushtuara që Moska i ka aneksuar në mënyrë të rreme pas atyre që i quajti referendume. Votat u denoncuan nga Kievi dhe qeveritë perëndimore si të paligjshme dhe shtrënguese. “Rusia largohet nëse ky është vullneti i popullit”, shkroi Musk.

Si mund të përfundojë lufta? Elon Musk dhe Zelensky debat të

Shefi ekzekutiv i Tesla-s sugjeroi gjithashtu që Krimea, të cilën Moska e kapi në vitin 2014, të njihet zyrtarisht si Rusi, që të sigurohet furnizimi me ujë në Krime dhe që Ukraina të mbetet neutrale. Ai u kërkoi përdoruesve të Twitter që të votojnë po ose jo për idenë e tij.

Tweet-i i tërboi ukrainasit dhe presidenti Volodymyr Zelensky iu përgjigj me sondazhin e tij.

“Cili elonmusk ju pëlqen më shumë?” , shkroi Zelenskiy në Twitter , duke ofruar dy përgjigje: një që mbështet Ukrainën ose mbështet Rusinë.

Si mund të përfundojë lufta? Elon Musk dhe Zelensky debat të

Ndihmësi presidencial ukrainas Mykhaylo Podolyak sugjeroi një "plan më të mirë paqeje" sipas të cilit Ukraina mori përsëri territoret e saj duke përfshirë Krimenë; Rusia ishte çmilitarizuar dhe denuklearizuar; dhe "kriminelët e luftës" u përballën me një gjykatë ndërkombëtare.

Ambasadori i hapur i Ukrainës në Gjermani, Andriy Melnyk, pati një reagim të hapur.

“Fack off është përgjigja ime shumë diplomatike për ty elonmusk”, shkroi Melnyk në Twitter.

Udhëheqës të tjerë evropianë shprehën gjithashtu kundërshtimin e tyre ndaj planit të Musk.

“I dashur elonmusk, kur dikush përpiqet të vjedhë rrotat e Teslës suaj, nuk e bën atë pronar ligjor të makinës apo të rrotave. Edhe pse ata pretendojnë se të dy votuan pro. Thjesht duke thënë”, shkroi presidenti i Lituanisë, Gitanas Nauseda, si përgjigje në Twitter.

Musk, i cili është gjithashtu shefi ekzekutiv i SpaceX, pasoi postimin e tij të parë në Twitter me një tjetër sondazh: "Le ta provojmë këtë atëherë: vullneti i njerëzve që jetojnë në Donbas dhe Krime duhet të vendosë nëse ata janë pjesë e Rusisë apo Ukrainës".

Ai tha se nuk i interesonte nëse propozimi i tij ishte jopopullor, duke argumentuar se ai kujdesej "që miliona njerëz mund të vdesin pa nevojë për një rezultat në thelb identik".

Në shkurt, kur interneti i Ukrainës u ndërpre pas pushtimit të Rusisë, Musk iu përgjigj një postimi në Twitter nga një zyrtar i qeverisë ukrainase që kërkonte ndihmë. Musk tha se shërbimi me brez të gjerë satelitor Starlink i SpaceX ishte i disponueshëm në Ukrainë dhe se SpaceX po dërgonte më shumë terminale./TheGuardian/Xh.Xh/dritare.net