Na ndiqni edhe në

Bota

SHBA urdhëron stafin e ambasadës të largohet nga Ukraina!

SHBA urdhëron stafin e ambasadës të largohet nga Ukraina!

SHBA-ja ka urdhëruar të afërmit e stafit të ambasadës së saj në Ukrainë që të largohen nga vendi, pasi frika rritet nga një pushtim rus. Stafit jo thelbësor të ambasadës iu është thënë gjithashtu se mund të largohen, por edhe qytetarëve amerikanë u është kërkuar të bëjnë të njëjtën gjë.

Departamenti i Shtetit tha se ambasada mbetet e hapur, por se një pushtim rus mund të vijë "në çdo kohë".

Rusia ka mohuar të ketë ndonjë plan për veprim ushtarak në Ukrainë.

Departamenti i Shtetit paralajmëroi gjithashtu njerëzit që të mos udhëtojnë në Ukrainë dhe Rusi për shkak të tensionit të vazhdueshëm dhe "potencialit për ngacmim ndaj qytetarëve amerikanë". "Ka raportime se Rusia po planifikon një veprim të rëndësishëm ushtarak kundër Ukrainës," tha Departamenti i Shtetit.

Një zyrtar i Departamentit të Shtetit i tha agjencisë së lajmeve AFP, nëse do të ndodhte një pushtim rus, qeveria amerikane "nuk do të ishte në gjendje të evakuonte qytetarët amerikanë në një rast të tillë".

Lëvizja e SHBA-së është pjesë e një sërë masash paraprake që Departamenti i Shtetit përdor kur krizat mund të vënë në rrezik diplomatët amerikanë, raporton Barbara Plett Usher e BBC-së.

Mendohet se asgjë specifike gjatë 24 orëve të fundit nuk e ka shkaktuar vendimin.

Kreu i aleancës së mbrojtjes ushtarake të NATO-s ka paralajmëruar se ekziston rreziku i një konflikti të ri në Evropë pasi rreth 100,000 trupa ruse janë grumbulluar në kufi.

Të shtunën, mbërritën në Ukrainë rreth 90 ton "ndihmë vdekjeprurëse" amerikane duke përfshirë municione për "mbrojtësit e vijës së parë". Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken tha se qeveria po bënte një "seri veprimesh që do të përfshiheshin në llogaritjen e Presidentit Putin", duke përfshirë forcimin e mbrojtjes në Ukrainë me më shumë ndihmë ushtarake.

Rusia ka kapur territorin ukrainas edhe më parë, kur aneksoi Krimenë në vitin 2014, pas protestave të ashpra në Ukrainë që rrëzuan presidentin pro-rus të vendit. Forcat ruse morën kontrollin e Krimesë përpara se territori të votonte për t'u bashkuar me Rusinë në një referendum që Perëndimi dhe Ukraina e konsideruan të paligjshëm.

Që atëherë, ushtria e Ukrainës është përfshirë në një luftë me rebelët e mbështetur nga Rusia në zonat në lindje pranë kufijve të Rusisë. Rreth 14,000 njerëz janë vrarë në rajonin e Donbas.

Të dielën, Ministria e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar akuzoi Putinin se po planifikon të instalojë një figurë pro-Moskës për të udhëhequr qeverinë e Ukrainës. Njeriu i emëruar nga Ministria e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar ish-deputeti ukrainas Yevhen Murayev, i quajti pretendimet "budallaqe" në një intervistë me Reuters.

Ministrat e Mbretërisë së Bashkuar kanë paralajmëruar se qeveria ruse do të përballet me pasoja të rënda nëse do të ketë një inkursion.

Zyrtarët amerikanë thanë se janë të shqetësuar se Rusia mund të përpiqet të rrëzojë dhe zëvendësojë qeverinë e Ukrainës, por nuk pranuan të komentojnë deklaratën e zyrës së jashtme të Mbretërisë së Bashkuar gjatë fundjavës./BBC/M.T/dritare.net