Na ndiqni edhe në

Bota

Së shpejti vendoset gjithçka. Fitorja e Ukrainës ose fillimi i luftës bërthamore!

Së shpejti vendoset gjithçka. Fitorja e Ukrainës ose fillimi i

Fjalimi i fundit i presidentit rus Vladimir Putin, po shqetëson botën. Kërcënimi përshkallëzues i liderit rus për aneksimin e rajoneve të Ukrainës është i mbushur me rrezik. Në vend që të pranojë humbjen, Putin është gati edhe për luftë bërthamore.

Shtatë muaj pasi Putin filloi pushtimin në Ukrainë, trupat ruse janë tërhequr në rajonin e Kharkiv dhe forcat ukrainase po përparojnë në Luhansk. Nuk është e pamundur që Rusia të humbasë territoret që ka mbajtur që nga viti 2014, nëse forcat e Putinit nuk mund të ndalojnë kundërsulmin e Ukrainës.

Duke u përballur me poshtërimin, Putin ka lëshuar një kërcënim të ri: mbajtjen e "referendumeve" në rajonet e Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia dhe Kherson, gjë që mund të çojë në aneksimin e tyre nga Rusia në fillim të javës së ardhshme.

Margarita Simonyan, kryeredaktore e transmetuesit shtetëror RT, tha:

“Duke gjykuar nga ajo që po ndodh dhe çfarë do të ndodhë, jemi në prag të fitores sonë ose në prag të një lufte bërthamore. Unë nuk shoh asnjë opsion të tretë.”

Nuk ka dyshim se plani i Rusisë, mbajtja e referendumeve të rreme për të aneksuar territoret ukrainase dhe kërcënimi me një përshkallëzim masiv ushtarak, është thjesht shantazh. Ukrainasit shpejt e panë si një përpjekje për të ndalur kundërsulmin.

"Ukraina ka çdo të drejtë të çlirojë territoret e saj dhe do të vazhdojë t'i çlirojë ato çfarëdo që Rusia të thotë", tha Dmytro Kuleba, ministri i jashtëm ukrainas.

Putin është i gatshëm të sakrifikojë mirëqenien e rusëve, pasuritë e tij, vetëm për të arritur qëllimet që ka. Strategjia e Kremlinit është e mbushur me rrezik.

Pra, a është kërcënimi i fundit një ultimatum që synon të shpëtojë Rusinë nga disfata? Apo Rusia është gati të shkojë deri në fund?

Të dyja janë ndoshta të vërteta. Nëse Ukraina dhe perëndimorët mbyllin sytë (gjë që nuk ka gjasa të ndodhë), Putini do të jetë i lumtur, thonë analistët. Nëse jo, çfarëdo që vjen më pas nuk është faji ynë, mendon Kremlini.

Alexander Baunov, një analist politik rus, shkroi: “Prandaj, veprimet e Moskës po ndërmerren për t'i dhënë fund luftës sa më shpejt që të jetë e mundur ose, nëse kjo nuk funksionon, për të hedhur fajin tek të tjerët dhe për ta kthyer pushtimin e Rusisë së një vendi fqinj në një luftë mbrojtëse.

“Moska shpreson se ky dallim do ta bëjë konfliktin më legjitim në sytë e rusëve të zakonshëm, duke e lënë Kremlinin të lirë të marrë çfarëdo vendimi dhe të marrë çfarëdo mase që e sheh të nevojshme.”/L.F-dritare.net