Na ndiqni edhe në

Bota

Rritja e infektimeve/ Në Selanik pacientët trajtohen në parkingun e spitalit

Rritja e infektimeve/ Në Selanik pacientët trajtohen në parkingun

Ashtu si shumë vende të Evropës, edhe Greqia po përjeton një valë të dytë të rëndë. Çdo ditë edhe më shumë të infektuar dhe viktima. Në 24 orët e fundit janë shënuar 1498 raste të reja dhe 540 viktima.

Ndërkohë, janë shtuar edhe të shtruarit në spitale, duke bërë që të tejmbushen me pacientë. Situata më e vështirë paraqitet në Greqinë Veriore Mes të shtruarve në spitale ka dhe të rinj dhe pa sëmundje. Ndërkohë, si pasojë e mbingarkesës, tani Spitali Ushtarak në Selanik ka ngritur një spital të lëvizshëm në parking, ku trajtohen pacientë të tjerë./K.C/dritare.net