Na ndiqni edhe në

Bota

R.Kelly shpallet fajtor për abuzim seksual ndaj të miturve. Dënohet me 30 vite burg!

R.Kelly shpallet fajtor për abuzim seksual ndaj të miturve.

Ylli 55-vjeçar i R&B, R. Kelly, është shpallur fajtor për abuzim seksual të fëmijëve në gjyqin e tij të dytë federal.

Juria e dënoi 55-vjeçarin për gjashtë nga 13 akuza pas një rasti katër-javor në qytetin e tij të Çikagos. Ai u lirua nga akuzat për rregullimin e një gjyqi shtetëror mbi akuzat për pornografi të fëmijëve në vitin 2008. Vitin e kaluar këngëtari i grupit Bump n' Grind u dënua për trafik seksual dhe shantazh në Nju Jork. Më vonë ai u dënua me 30 vjet burg. Vendimi i fundit pritet t'i shtojë vite burgimit të tij.

Artisti, emri i vërtetë i të cilit është Robert Sylvester Kelly, u shpall fajtor të mërkurën për tre akuza për joshje të të miturve për seks dhe tre akuza për prodhimin e imazheve seksuale për fëmijë.

Juria nuk e gjeti atë fajtor për pengimin e drejtësisë në lidhje me gjyqin e tij të vitit 2008, i cili përfundoi me pafajësi. Dy nga ish-bashkëpunëtorët e tij, transmeton dritare.net, të cilët akuzoheshin gjithashtu për rregullimin e gjyqit të vitit 2008, ishin në gjyq me të, por u liruan nga të gjitha akuzat.

Historia e akuzave kundër R. Kelly

Gjyqi i vitit 2008 u përqëndrua në një video 30-minutëshe të Kelly duke abuzuar me një vajzë 14-vjeçare. Viktima - e njohur me pseudonimin "Jane" - nuk pranoi të dëshmonte në gjykatë 14 vjet më parë dhe juristët përfundimisht e shpallën të pafajshëm për të gjitha akuzat. Por Jane, tashmë 37 vjeçe, dëshmoi muajin e kaluar se ajo është personi në atë pamje. Ajo tha se Kelly e kishte abuzuar seksualisht qindra herë para se të mbushte 18 vjeç.

Ajo kasetë dhe dy të tjera iu treguan juristëve gjatë gjyqit. Katër gra të tjera e akuzuan këngëtarin se i kishte abuzuar si fëmijë dhe dëshmuan më shumë se 30 dëshmitarë. Gjatë diskutimeve përmbyllëse të së hënës - të cilat paraqisnin përshkrime grafike të abuzimit të fëmijëve - një jurist pësoi një sulm paniku. Ajo u shkarkua dhe u zëvendësua me një juri alternative.

Në gjyqin e Kelly në Nju Jork shtatorin e kaluar, juristët dëgjuan se si ai trafikonte gra për abuzim seksual midis shteteve të ndryshme të SHBA-së, i ndihmuar nga menaxherët, rojet e sigurisë dhe anëtarët e tjerë të rrethit të tij, informon dritare.net. Gjykata dëgjoi gjithashtu vitin e kaluar se si Kelly kishte marrë dokumente të paligjshme për t'u martuar me këngëtaren Aaliyah kur ajo ishte 15 vjeç në 1994, shtatë vjet para se të vdiste në një aksident avioni. Certifikata, e zbuluar në atë kohë, tregonte moshën e Aaliyah si 18 vjeç. Martesa u anulua muaj më vonë.

Kelly është një këngëtar dhe kompozitor fitues i Grammyt, i cii u ngrit nga varfëria për të prodhuar hite si Ignition (Remix) dhe himnin jashtëzakonisht të popullarizuar të vitit 1996 "I believe I can fly". Ai ende po përballet me akuza shtetërore për abuzim seksual të rënduar në Illinois dhe akuza për prostitucion dhe nxitje të tij në Minesota./BBC/M.K/Dritare.net