Na ndiqni edhe në

Bota

Radhë të gjata në kufi/ Rusët kërkojnë të ikin nga vendi për t'iu shmangur luftës!

Radhë të gjata në kufi/ Rusët kërkojnë të

Radhë të gjata janë ngritur përgjatë kufirit të Rusisë, ndërsa burrat përpiqen të largohen nga vendi pas thirrjes ushtarake për luftën në Ukrainë. Presidenti Vladimir Putin njoftoi një mobilizim të pjesshëm ushtarak të mërkurën, ku mund të thirren 300,000 njerëz për të shërbyer në luftë.

Kremlini thotë se raportet për arratisjen e burrave në moshë luftimi janë të ekzagjeruara.
Por në kufirin me Gjeorgjinë, janë krijuar radhë të gjata me milje automjetesh duke përfshirë burra që përpiqen t'i shpëtojnë luftës.

Një burrë tha se ai kishte rrëmbyer pasaportën dhe ishte nisur drejt kufirit, pa paketuar asgjë tjetër, menjëherë pas njoftimit të Presidentit Putin, sepse ai ra në grupin që mund të dërgohej. te lufta.

Disa dëshmitarë vlerësuan se radha e makinave në pikën e kontrollit të Larsit të Epërm ishte rreth 5 km (3 milje) e gjatë, ndërsa një grup tjetër tha se iu deshën shtatë orë për të kaluar kufirin. Video nga vendi i ngjarjes tregoi disa shoferë duke lënë makinat ose kamionët e tyre përkohësisht në bllokim të trafikut.

Radhë të gjata në kufi/ Rusët kërkojnë të

Gjeorgjia është një nga vendet e pakta fqinje ku rusët mund të hyjnë pa pasur nevojë të aplikojnë për vizë. Finlanda, e cila ndan një kufi prej 1,300 km (800 milje) me Rusinë, kërkon një vizë për udhëtim dhe gjithashtu raportoi një rritje të trafikut gjatë natës - por tha se ishte në një nivel të menaxhueshëm.


Destinacione të tjera të arritshme me ajër - si Stambolli, Beogradi ose Dubai - kanë parë që çmimet e biletave janë rritur menjëherë pas shpalljes së thirrjes ushtarake, me disa destinacione të shitura plotësisht. Mediat turke kanë raportuar për një rritje të madhe të shitjeve të biletave me një drejtim, ndërsa fluturimet e mbetura drejt destinacioneve pa viza mund të kushtojnë mijëra euro.

Thirrja ndezi protesta në qytetet kryesore ruse, përfshirë Moskën dhe Shën Petersburgun të martën, duke rezultuar në një raportim të 1,300 arrestimeve.
Kishte gjithashtu raporte nga Rusia se disa prej të arrestuarve për protesta u ishin dorëzuar draft dokumentet ndërsa ishin në paraburgim në stacionet e policisë. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, i pyetur për raportet, tha se bërja e një gjëje të tillë nuk ishte kundër ligjit./BBC/Xh.Xh/dritare.net