Na ndiqni edhe në

Bota

Putin nënshkruan ligjin për aneksim të katër rajoneve ukrainase!

Putin nënshkruan ligjin për aneksim të katër rajoneve

Presidenti rus Vladimir Putin ka nënshkruar masat ligjore që pretendojnë të aneksojnë katër rajone të Ukrainës në Federatën Ruse.

Aneksimet e pretenduara të Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia dhe Kherson janë të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar.

Udhëheqësit anembanë botës kanë thënë se ato janë rezultat i referendumeve “të falsifikuara” të mbajtura nën kërcënimin e armëve dhe nuk do të njihen kurrë.

Megjithatë, masa është një hap i rëndësishëm në përpjekjen e lëkundur të Rusisë për të marrë kontrollin në Ukrainë, me Putinin që pretendon se vullneti i ukrainasve të pushtuar është t'i përkasin Rusisë duke ofruar një pretekst të rremë për përpjekjet e tij për të kërkuar territoret e pushtuara si të Moskës.

Zyrtarët perëndimorë kanë sugjeruar më parë se Putini ka të ngjarë të kërkojë të riformulojë kundërsulmin e Ukrainës në të katër rajonet dhe çdo tjetër si një sulm ndaj sovranitetit të Rusisë.

Kremlini nuk duket as i qartë për kufijtë e territorit që po anekson. Zëdhënësi Dmitry Peskov tha të hënën "ne do të vazhdojmë konsultimet me popullsinë e këtyre rajoneve".

Një zyrtar rajonal ukrainas në rajonin e Zaporizhzhia tha të martën se Rusia po përpiqej të vendoste një "kufir shtetëror" në pikën e kontrollit Vasylivka, e cila ndan territorin e mbajtur nga Rusia nga pjesa tjetër e Ukrainës, duke përfshirë kryeqytetin rajonal të Zaporizhzhia./CNN/Xh.Xh/dritare.net