Na ndiqni edhe në

Bota

Provova një trajtim të supozuar të mrekullueshëm për humbje peshe, më shkatërroi jetën!

Provova një trajtim të supozuar të mrekullueshëm për

Ishte viti 2010, gjilpëra që mbante doktori ishte sa gjatësia e parakrahut tim për të më injektuar një sasi doze për dobësim. Isha duke qëndruar në zyrën e tij në Glendale, Kaliforni, me këmishën e hequr dhe pantallonat e mia të shtrira deri te kyçet e këmbës. Barku im ishte i ekspozuar për çdo mjek, infermier, asistent dhe pjesëmarrës që vinin të shikonin procedurën nga afër.

Kisha të vendosur një shirit në stomak. Shiriti i stomakut, ishte si të vendosni një brez gome rreth stomakut tuaj vetëm se kryhej në mënyrë kirurgjikale. Nuk ka prerje të brendshme dhe stomaku mbetet i paprekur, ndryshe nga një ‘bypass’ gastrik, ku stomaku pritet dhe zorrët ridrejtohen. Në thelb, ajo mashtron trupin që të mendojë se keni një stomak në madhësinë e një pëllumbi. Ju hani shumë më pak dhe ngopeni më shpejt, por në fakt të gjitha këto fjalë ishin pika të mëdha të shitjes.

Isha vetëm 19 vjeç dhe ndërkohë kisha që prej moshës 7-vjeçare që mbaja dietë. U lodha duke qenë i shëndoshë, i lodhur duke e kaluar jetën time në stërvitje për një qëllim të vetëm dhe asnjë rezultat, i lodhur duke pritur të largoja yndyrën në trup për të filluar jetën. Kështu që vendosa dhe e lashë doktorin të më bënte një gjilpërë në kafazin e kraharorit dhe të injektonte në trupin tim një tretësirë ​​të kripur. Ndjeva anët e brezit të fryheshin dhe më mbyllën plotësisht barkun. Ngadalë ai e tërhoqi pistonin mbrapa dhe stomaku im u hap sa për të konsumuar ujë ose lëngje të tjera. Kisha harxhuar dhe një shumë të konsiderueshme parash me grupin e shitjeve për gjërat e dietës.

Atëherë nuk e dija që grupi i shitjes, nuk do të ishte një portal, për të më krijuar një jetë të re. Ishte thjesht një kurth, për të shitur për 6000 dollarë një çrregullim të të ngrënit, që e bleva dhe tani nuk mund të shpëtoj dot.

Nëna ime ishte e fiksuar pas peshës sime dhe më vuri në dietë gjatë gjithë fëmijërisë sime. Në kohën kur isha 18 vjeç, kisha qenë tre herë në kampin e të shëndoshëve, isha një anëtar i fortë i ‘Weight Watchers’ dhe mund t'ju ‘recitoja’ sepse dija bazat e çdo diete që kishte ekzistuar që nga viti 1997 e tutje. Kam ngrënë supë me lakër, kam shmangur karbohidratet, kam ndërprerë drekën, kam pasur një mëngjes të lëngshëm dhe kam pasur një trajner personal dy, tre, pesë ditë në javë. Asnjë shpenzim nuk ishte kursyer dhe ende isha i shëndoshë. Një natë, kur isha në gjendjen time më të dobët, babai im vendosi gjatë darkës të llogariste se sa i kishte kushtuar përpjekja për humbjen e peshës sime, kjo më preku pak.

Ne paguam shumë para për grupin e xhiros dhe u kualifikova në bazë të BMI-së time. Por në fakt nuk më duhej një letër nga një terapist apo më shumë se një konsultë me kirurgun që zgjodha. Një pagesë paradhënie, pak gjak dhe një skanim CT të të brendshmeve të mia dhe kisha rezervuar një ditë operacioni. Kam pirë vetëm lëngje për 10 ditë para operacionit. 10 ditë i kalova duke pirë lëng portokalli dhe kam humbur 10 kilet e para.

Nën anestezi, ëndërrova se po puthja Catherine Zeta-Jones. Por kur u zgjova dhimbja ishte e fortë. U deshën javë të tëra për të ecur përsëri plotësisht drejt dhe ditë të tëra për të fjetur rehat. Por më vlejti. E ndjeva veten duke u tkurrur dhe po kënaqesha me komplimentet që erdhën të shumta dhe të shpejta.

Do t'i kujtoj gjithmonë ato ditët e para pas operacionit. U shtriva në shtrat duke ngrënë vetëm grushta me patate të skuqura, kokoshka dhe lëng pule. Bota më dukej bosh dhe e çuditshme pa ritualin e ushqimit, kafe në mëngjes, pije me miqtë. Por gjithashtu gjendesha në një gjendje të rigjeneruar. Nuk kisha më nevojë për ushqim. Unë do të fshija çdo kujtim të vetes time, që kam qenë i shëndoshë, dhe do të filloja të jetoja jetën e re me një trup të shkëlqyeshëm, të ndritshëm që të gjithë do ta donin.

Provova një trajtim të supozuar të mrekullueshëm për

Gjëja e parë që hodha ishte një mollë, pasi isha përpjekur shumë që ta konsumoja për dobësim. Shiriti i stomakut është një pengesë fizike aktuale ose fjalë për fjalë ndalon ushqimin të hyjë në pjesën më të madhe të stomakut tuaj. Pra nëse ju përpiqeni të hani shpejt, pasi të hani të shkoni direkt në shtrat, të konsumoni gjëra të rënda, të gjitha këto do të bëjnë që ushqimi të kthehet menjëherë. Dhe ndonjëherë do të ndodhte edhe nëse do të pija ujë shumë shpejt ose do të haja gjëra që janë shumë të ftohta ose shumë pikante. Sushi, pica dhe simite hot dog ishin të gjitha të ndaluara për mua.

Pasi e mbusha trupin tim me kripë (kjo quhet rregullim), më vunë në një dietë krejtësisht të lëngshme. Rregullimet filluan të ndodhin rreth dy muaj pas operacionit, pasi shiriti ishte liruar nga implanti fillestar. Rregullimet ishin në thelb rivendosje - ato më mbyllën stomakun ndaj gjithçkaje përveç ujit dhe lëngut.

Javët e lëngut të mishit dhe kumbullave të thara (për të provuar të mbaja zorrët e mia në funksion) përfundimisht i lanë vendin një situate vetëm me ushqime të buta. Me avullimin e kripës, brezi u lirua dhe unë mund të provoja vetëm ushqim që një fëmijë i vogël mund të ishte në gjendje të konsumonte. Kryesorja ishte se duhet të konsumoja lëng mishi.

Por shumë shpejt i shpërfilla sugjerimet dhe hëngra çdo gjë me shije.

Vendosa se "ushqimet e buta" përfshinin ‘Whole Foods pico de gallo’, copëza djathi. I preva avokado të freskëta dhe i leva me salcë soje të ëmbël për të ndaluar dëshirën për sushi, hëngra salmon të tymosur me lëng limoni dhe një lyerje të hollë krem djathi kur doja një bagel. Piva supë miso sikur të ishte ujë.

Tashmë çdo ngjarje shoqërore më dukej sikur rrotullohej papritur rreth ushqimit. Ishte kudo, gjithçka që nuk mund të kisha. Në fillim pija latte ndërsa miqtë shijonin cheeseburger. I kujtova vetes se isha përtej ushqimit tani. Kaluan muaj dhe unë mbeta i uritur. Por humbja peshë me shpejtësi, rrobat e reja më binin vetëm disa javë pas blerjes. Përfundimisht, ndalova së bleri xhinse të reja dhe sapo mora një rrip, i hapa vetë vrimat që të më qëndronte mirë. Ndihesha sikur isha vazhdimisht nën rrethim, kudo duke parë njerëzit të hanin e të pinin dhe të bënin një jetë normale, ndërkohë që unë mbaja vetëm shishe me lëngje hidratuese dhe proteina, në shkollë, që të mos më binte të fikët. Përfundimisht kuptova se mund të haja atë që doja dhe më pas t'i ktheja të gjitha në tualet.

Isha i uritur por njëkohësisht më vinte për të vjellë. Jam mësuar me të vjellat. Tani e dija saktësisht se çfarë do të më kthehej dhe sa shpejt. Fillova të ha gjëra që e dija se nuk do të qëndronin gjatë në stomakun tim.

Kam humbur 100 kilogramë si fillim dhe më pas rreth 20 të tjera. Ndalova së mbajturi regjimin e sugjeruar dhe pastaj fitova sërish 50 kilogramë.

‘Baloni gastrik’ është tani operacioni më i zakonshëm për humbje peshe në SHBA, (një procedurë që thjesht pret një pjesë të madhe të stomakut dhe lë të paprekur një pjesë stomaku më të vogël). Megjithëse njerëzit e tjerë mund të kenë pasur sukses dhe të jenë plotësisht të kënaqur me përvojën e tyre me grupet e shitjeve, por raportohet se rezulton në më pak humbje peshe sesa procedurat e tjera.

Në gjendjen time të mëparshme kur isha i shëndetshëm, do të kisha dhënë çdo gjë për t’u dobësuar edhe pse e bëra, por nuk funksionoi. Por mrekullitë që shiten nuk janë aq shumë reale sepse njerëzit kanë nevojë për ushqim. Duhet të hamë dhe kjo është e panegociueshme. Kur isha më i shëndoshë, isha më i vetmuar se sa kisha qenë ose do të isha ndonjëherë. Jeta dukej shumë e mbyllur. Isha kaq shumë i dëshpëruar.

Provova një trajtim të supozuar të mrekullueshëm për

Bota dëshiron që njerëzit e shëndoshë të jenë të dëshpëruar, të kërkojnë falje, të jenë të padukshëm. 'Body positivity', mund t'i ketë ndryshuar gjërat pak, por ne jemi ende në kërkim të pamëshirshëm për "kurimin" e obezitetit. M'u desh shumë kohë për të kuptuar se nuk kisha nevojë të kurohesha. Se trupi im dhe barku im po bënin atë që kishin evoluar gjatë shekujve - për të mbajtur peshën dhe për të më mbajtur gjallë. Asnjë shirit nuk do ta ndryshonte këtë në të vërtetë.

Unë nuk gjykoj askënd që pranon të blejë "mrekullitë" e dobësimit. Edhe unë e doja atë mrekulli. Por unë thjesht e di tani që mrekullitë nuk janë të vërteta. Gjithsesi kam kuptuar se në fund të fundit është trupi juaj dhe duhet ta doni në çfarëdo situate të mundshme./A.ZH-dritare.net