Na ndiqni edhe në

Bota

Priten kabllot nënujore në Detin e Kuq, ndërsa sulmet e rebelëve Huthi vazhdojnë!

Priten kabllot nënujore në Detin e Kuq, ndërsa sulmet e

Huthët e Jemenit goditën një anije me kontejnerë me një raketë balistike në Gjirin e Adenit dje, sipas Komandës Qendrore të SHBA. Një tjetër raketë kundër anijeve u hodh në Detin e Kuq, por goditi ujin. Shtetet e Bashkuara kryen sulme vetëmbrojtjeje kundër dy raketave të lundrimit kundër anijeve që paraqisnin një kërcënim të menjëhershëm për anijet tregtare dhe anijet e marinës amerikane në rajon, tha Komanda Qendrore.

Anija e kontejnerëve me flamur liberian, në pronësi zvicerane, MSC SKY II, pësoi dëmtime, por nuk është raportuar për të lënduar dhe anija vazhdoi rrugën e saj, citon Sky News. Një zëdhënës ushtarak i Houthi-ve të lidhur me Iranin tha dje se ata shënjestruan anijen me një numër raketash të përshtatshme detare. Firma private e sigurisë Ambrey tha se një kontejner me flamur të Houthi-t kanë mohuar sabotimin e linjave në rrugë, e cila është përshkruar si vendimtare për lëvizjen e të dhënave nga Azia në Evropë. Muajin e kaluar, qeveria e njohur ndërkombëtarisht e Jemenit pretendoi se Houthi-t planifikonin të sulmonin kabllot. Dëmi prek 25% të trafikut që rrjedh përmes Detit të Kuq në linjat që ofrojnë të dhëna në Afrikë, Azi dhe Lindjen e Mesme. Ato përfshijnë Azi-Afrikë-Evropë 1, Europe India Gateway, Seacom dhe TGN-Gulf, tha HGC Global Communications me bazë në Hong Kong.

Houthis fajësuan për ndërprerje operacionet ushtarake britanike dhe amerikane, pa ofruar prova./M.K-dritare.net