Na ndiqni edhe në

Bota

Presidenti Andrzej Duda fiton me rezultat të ngushtë zgjedhjet në Poloni

Presidenti Andrzej Duda fiton me rezultat të ngushtë zgjedhjet në

Presidenti aktual i Polonisë, Andrzej Duda ka fituar zgjedhjet presidenciale kundër Rafal Trzaskowski.

Zgjedhjet u mbajtën ditën e djeshme dhe Dua ka fituar me një rezultat të ngushtë duke marrë 51.2% të votave.

Kjo ëhstë fitorja më e ngushtë në Poloni, që prej 1989.

Një nga çështjet kryesore të zgjedhjeve ishte e ardhmja e marrëdhënieve të tendosura të vendit me Bashkimin Evropian.

Duda është një konservator shoqëror aleat me qeverinë e udhëhequr nga partia Nacionaliste Ligj dhe Drejtësi (PiS), ndërsa Trzaskowski është kryetari i Bashkisë Shoqërore Liberale të Varshavës./E.B-dritare.net