Na ndiqni edhe në

Bota

Personi i parë në botë që ka kaluar sëmundjen e zemrës dhe kovidin në të njëjtën kohë!

Personi i parë në botë që ka kaluar sëmundjen e

Ed Bettinelli është personi i parë në botë, që ka kaluar kovidin dhe një sulm zemre në të njëjtën kohë.

"Unë gjithmonë them nëse llogaria ime bankare do të ishte aq e pasur sa shpirti im, unë do të isha shumë i pasur", tha 63-vjeçari.

Një baterist që nga mosha 15-vjeçare, ai ka luajtur në banda muzikore me emra të mëdhenj të muzikës botërore.

"Kam pasur shumë përvoja të mrekullueshme dhe kam arritur shumë gjëra që kam ëndërruar të bëj", tha Bettinelli.

Personi i parë në botë që ka kaluar sëmundjen e

Pavarësisht nga arritjet e tij, Bettinelli ishte krejtësisht i papërgatitur për triumfin e tij të fundit: ai kaloi një sulm zemre dhe kovidin në të njëjtën kohë.

"Vë bast që ai është personi i parë në planet që ka fituar luftën me koronavirusin dhe më pas ka bërë një operacion bypass", u shpreh Dr. John Puskas, kryetar i kirurgjisë kardiovaskulare në Mount Sinai Morningside në New York City.

Personi i parë në botë që ka kaluar sëmundjen e

"Unë gjithmonë e kam mbajtur veten në formë. Unë jam personi i fundit në fushën e basketbollit që lodhem. Kam vrapuar në 10 maratona. Nuk kisha ide se kisha një problem me zemrën."

Personi i parë në botë që ka kaluar sëmundjen e

Por kur ai u sëmur, informon dritare.net, spitalet u mbyllën dhe operacionet u anuluan për shkak të kovidit. Pavarësisht se kishte një rrezik të madh për sëmundjen në zemër, ai nuk mund të shkonte në spital, për shkak të virusit. Por gjithsesi u infektua dhe në të njëjtën kohë, po vuante nga virusi dhe zemra.

Personi i parë në botë që ka kaluar sëmundjen e

Prindërit e tij të moshuar në Long Island u diagnostikuan gjithashtu me Covid-19, informon dritare.net. Shkalla e vdekshmërisë së tij, ishte 100 herë më e madhe se pacientët e tjerë që ishin të sëmurë vetëm me zemër.

Personi i parë në botë që ka kaluar sëmundjen e

Por pavarësisht kësaj, ai ia doli. Mjekët bënë operimin e parë pas pandemisë, dhe për ta ishte ndër më të vështirët. Por që rezultoi i suksesshëm.

Personi i parë në botë që ka kaluar sëmundjen e

Fatsjellës për të, shprehet Bettinelli, janë shkopinjtë që i bie baterisë. Stafi i spitalit tha se nuk mund të besonte se një pacient që po përballet me një operacion kritik, i binte tabakasë së ushqimit, me shkopinjtë e tij të baterisë.

Personi i parë në botë që ka kaluar sëmundjen e

Siç duket, pozitivizmi bëri që ai të mposhtë edhe virusin edhe sëmundjen e zemrës./L.F-dritare.net