Na ndiqni edhe në

Bota

Përplasje në Bruksel/ Mijëra protestues kundër kufizimeve të Covid-19!

Përplasje në Bruksel/ Mijëra protestues kundër kufizimeve

Policia belge hodhi breshëri gazi lotsjellës të dielën në një përpjekje për të shpërndarë demonstruesit në Bruksel të cilët u mblodhën për të protestuar kundër masave antikovid të qeverisë dhe vaksinimeve me detyrim kundër virusit.

Disa mijëra protestues dolën, të zemëruar me lejen shëndetësore të vendit dhe kufizimet e tjera pandemike. Pankartat mbanin slogane kritike ndaj kryeministrit Alexander De Croo si dhe ndaj masave të qeverisë.

Demonstruesit, për të cilët autoritetet thanë se ishin rreth 50,000, marshuan nëpër kryeqytet përpara se të mblidheshin në parkun Cinquantenaire në lagjen evropiane të qytetit, ku shprehën kundërshtimin e tyre ndaj politikave të qeverisë për virusin.

Policia e trazirave ishte në fuqi dhe ndërhyri për të shpërndarë protestuesit, pasi ata injoruan udhëzimet e transmetuara nga altoparlantët se demonstrata kishte përfunduar dhe se ata duhet të largoheshin.

Radio RTL raportoi se një dritare në hyrje të një ndërtese të BE-së u thye.

Marshimi i së dielës pasoi demonstratat në kryeqytetet e tjera evropiane këtë fundjavë që tërhoqën gjithashtu mijëra njerëz, të cilët protestuan kundër mandateve të vaksinave dhe kufizimeve të tjera.

Në fillim të këtij muaji De Croo tha se ishte e rëndësishme që leja shëndetësore belge, e njohur si "Biletë e Sigurt Covid", të mbetet një "masë e përkohshme, e jashtëzakonshme". Organizatorët e tubimit të së dielës, kishin inkurajuar protestuesit nga vendet e tjera të merrnin pjesë në demonstratën e së dielës. Flamujt holandez, polak dhe rumun ishin të dukshëm./M.T/dritare.net