Na ndiqni edhe në

Bota

Përmbytjet katastrofike mund të godasin më shpesh Evropën, zbulon studimi

Përmbytjet katastrofike mund të godasin më shpesh Evropën,

Përmbytjet katastrofike të tilla si ato që goditën Evropën kohët e fundit mund të bëhen shumë më të shpeshta si rezultat i ngrohjes globale, thonë studiuesit.

Modelet kompjuterike me rezolucion të lartë sugjerojnë që stuhitë në lëvizje të ngadaltë mund të bëhen 14 herë më të zakonshme në tokë deri në fund të shekullit në një skenar të rastit më të keq. Sa më ngadalë të lëvizë një stuhi, aq më shumë shi hedh në një zonë të vogël dhe aq më i madh është rreziku i përmbytjeve serioze.

Studiuesit tashmë e dinë se temperaturat e larta të ajrit të shkaktuara nga kriza e klimës nënkuptojnë që atmosfera mund të mbajë më shumë lagështi, e cila nga ana tjetër ka çuar në reshje më ekstreme. Analiza e fundit, megjithatë, është e para që vlerëson rolin e stuhive në lëvizje të ngadaltë në shkaktimin e reshjeve ekstreme në Evropë.

Stuhitë e parashikuara në studimin e ri lëvizin edhe më ngadalë se ato që përmbytën Gjermaninë, Holandën dhe vendet e tjera gjatë javës së kaluar dhe kështu do të çonin në reshje akoma më ekstreme dhe përmbytje. "Simulimet japin idenë se mund të ndodhë edhe më keq," tha Abdullah Kahraman në Universitetin Newcastle në MB, i cili drejtoi kërkimin./M.T/dritare.net