Na ndiqni edhe në

Bota

Përfshihet nga flakët bursa historike e Kopenhagës!

Përfshihet nga flakët bursa historike e Kopenhagës!

Ndërtesa e vjetër historike e bursës së Danimarkës në qendër të Kopenhagës është përfshirë nga zjarri. Pamjet tregojnë shtëllunga të mëdha tymi të zi nga monumenti i Kopenhagës ndërsa zjarrfikësit punonin më poshtë. Policia e Kopenhagës u ka thënë njerëzve që të shmangin zonën dhe ka të lënduar deri më tani.

Bursa e vjetër daton që nga viti 1625. Ajo u ndërtua në stilin holandez të Rilindjes me kërkesë të mbretit Christian IV dhe kohët e fundit ishte duke iu nënshtruar rinovimeve me fasadën e saj të mbuluar me skela dhe mbulesa mbrojtëse.

Dhoma Daneze e Tregtisë, e cila ndodhet në ndërtesë, e përshkroi skenën si një pamje të tmerrshme./M.K-dritare.net