Na ndiqni edhe në

Bota

Për herë të parë që prej pushtimit rus, McDonalds rihap disa restorante në Kiev!

Për herë të parë që prej pushtimit rus, McDonalds rihap

McDonalds në Ukrainë ka rihapur tre nga restorantet e saj në Kiev për herë të parë që nga pushtimi i plotë i Rusisë në fund të shkurtit.

Restorantet u hapën të martën vetëm për dërgesa.

McDonalds do të hapë shtatë restorante të tjera nga fundi i këtij muaji, dhe shërbimet e ngrënies dhe udhëtimit me makinë do të rifillojnë në tetor, sipas Alesya Mudzyri, drejtuese e komunikimeve të korporatave në McDonalds në Ukrainë.

“Restorantet do të jenë të hapura nga ora 9:00 e mëngjesit deri në 21:00 dhe do të mbyllen gjatë alarmit të sulmit ajror për të lejuar punonjësit dhe klientët të evakuohen në strehën më të afërt”, tha Mudzyri në Facebook.

"Në të njëjtën kohë, ekipi lëshon shpejt urdhra tashmë të paguara, ndërsa ndalon proceset e prodhimit dhe fik pajisjet përpara mbylljes."

Në gusht, kompania njoftoi një "plan të formuluar" për të rihapur disa restorante në kryeqytet dhe në Ukrainën perëndimore./CNN/Xh.Xh/dritare.net