Na ndiqni edhe në

Bota

Pekini propozon një ligj jashtëzakonisht të diskutueshëm të sigurisë, në Hong-Kong

Pekini propozon një ligj jashtëzakonisht të diskutueshëm

Kina kërkon të miratojë një ligj jashtëzakonisht të diskutueshëm të sigurisë kombëtare për Hong-Kongun, që mund të ishte goditja më e madhe për autonominë e qytetit dhe liritë civile që nga dorëzimi i tij në sundimin kinez në 1997-ën.

"Minikushtetuta" e Hong-Kongut thotë se duhet të miratojë ligje të sigurisë për të parandaluar "tradhtinë, shkëputjen dhe rebelimin ndaj qeverisë". Por ligje të tilla nuk janë miratuar kurrë më parë dhe tani Pekini po përpiqet t'i provojë ato. Kongresi Kombëtar Popullor (NPC), i cili po mblidhet në Pekin këtë javë, është i sigurt se do të nxisë zemërimin dhe protestat e mëtejshme në qytet, i cili u trondit nga mbi gjashtë muaj trazira gjithnjë e më të dhunshme kundër qeverisë, vitin e kaluar, informon dritare.net

Pekini propozon një ligj jashtëzakonisht të diskutueshëm

Ligji do të futet përmes një metode kushtetuese të përdorur rrallë që mund të anashkalojë në mënyrë efektive legjislaturën e Hong-Kongut.

Hong-Kongu njihet si një rajon i veçantë administrativ i Kinës. Aktivistët pro-demokracisë kanë frikë miratimi i ligjit mund të nënkuptojë fundin e Hong-Kongut, domethënë fundin efektiv të autonomisë së tij dhe lirive për të protestuar. Qeveria kineze beson se ky ligj është i nevojshëm për të parandaluar përsëritjen e protestave në Hong-Kong./K.C/dritare.net