Na ndiqni edhe në

Bota

Pas më shumë se dy vitesh, Hong Kongu heq karantinën e udhëtimeve ndërkombëtare!

Pas më shumë se dy vitesh, Hong Kongu heq karantinën e

Qeveria e Hong Kongut ka njoftuar përfundimin e karantinës zyrtare për udhëtarët ndërkombëtarë pas më shumë se dy vjet e gjysmë kontrollesh të rrepta pandemike.

Sipas rregullave të reja që do të hyjnë në fuqi nga 26 shtatori, udhëtarëve që vijnë do t'u kërkohet t'i nënshtrohen tre ditësh monitorimi pas mbërritjes.

Qeveria e Hong Kongut është përballur me presion të konsiderueshëm nga komuniteti i saj i biznesit dhe disa zyrtarë të shëndetit publik për të lehtësuar kufizimet në mes të një ekonomie të lëkundur, një daljeje të huajsh dhe shqetësimeve se qendra financiare, e njohur dikur si "Qyteti Botëror i Azisë", po lihej pas si pjesa tjetër e botës u largua nga pandemia.

Pyetjet se kur qyteti do të lironte kufizimet janë rritur më shumë pasi dy ngjarje të mëdha ndërkombëtare, turneu i regbit në Hong Kong Sevens dhe një konferencë globale bankare, ishin planifikuar për nëntor dhe shiheshin si një mënyrë për të ringjallur qytetin e rrethuar, i cili është tronditur në vitet e fundit nga protestat pro-demokracisë dhe një goditje që pasoi ndaj lirive civile nga Pekini.

Ndërsa qeveri të ndryshme sollën kontrolle kufitare pas shpërthimit të pandemisë, shumica i kanë hequr masat që atëherë, duke përfshirë Singaporin, i cili zakonisht konkurron me Hong Kongun për të tërhequr biznesin dhe talentin e huaj.

Por ndryshe nga qendrat e tjera globale, politikat e Hong Kongut për Covid-19 janë parë prej kohësh si të lidhura ngushtë me Kinën kontinentale, ku Pekini vazhdon të mbajë një politikë të rreptë me zero-Covid dhe karantina kufitare, pa asnjë shenjë lehtësimi pasi fshirja e infeksionit mbetet në krye prioritet./CNN/Xh.Xh/dritare.net