Na ndiqni edhe në

Bota

Paralajmëron Stoltenberg: Lufta në Ukrainë do të jetë e gjatë 

Paralajmëron Stoltenberg: Lufta në Ukrainë do të jetë e

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut, Jens Stoltenberg, paralajmëron se askush nuk duhet të presë që përfundimi i konfliktit të armatosur në Ukrainë të vijë së shpejti, në një intervistë të botuar sot, ndërsa kundërofensiva ukrainase vazhdon për rikuperimin e territoreve të mbajtura nga trupat ruse.

“Shumica e luftërave zgjasin shumë më gjatë se sa ishte parashikuar kur nisën.”, thekson zoti Stoltenberg në intervistën që dha për mediat e grupit gjerman Funke.

"Prandaj ne duhet të përgatitemi për një luftë të gjatë në Ukrainë," shton ai.

Konflikti i armatosur filloi më 24 shkurt 2022, kur forcat e armatosura ruse pushtuan territorin ukrainas.
Ushtria ukrainase ka kryer një kundërofensivë që nga qershori për të shtyrë forcat ruse në jug dhe në lindje të vendit, por operacionet e saj kanë lejuar vetëm një numër të kufizuar komunitetesh të rimarrë.

“Ne të gjithë do të donim që paqja të vinte shpejt.”, thotë Stoltenberg.

“Por në të njëjtën kohë ne duhet të pranojmë se nëse Zelensky dhe ukrainasit do të ndalonin së luftuari, vendi i tyre nuk do të ekzistonte më. Nëse presidenti Putin dhe Rusia dorëzojnë armët, do të kemi paqe.”, shton ai.

Lidhur me dëshirën e Kievit për t'iu bashkuar aleancës, zoti Stoltenberg siguron se "nuk ka dyshim se herët a vonë Ukraina do të jetë në NATO".

Kievi iu afrua më së shumti kësaj në samitin e aleancës ushtarake në korrik, shpjegon ai.

“Kur të përfundojë kjo luftë, do të kemi nevojë për garanci sigurie për Ukrainën. Përndryshe, historia mund të përsëritet.”, paralajmëroi norvegjezi në intervistën e tij./K.C/dritare.net