Na ndiqni edhe në

Bota

Pamje dramatike/ Indonezia lëshon alarmin për cunami pas shpërthimit të vullkanit!

Pamje dramatike/ Indonezia lëshon alarmin për cunami pas

Autoritetet indoneziane urdhëruan dje qindra fshatarë të evakuoheshin pas shpërthimeve të shumta të një vullkani në një ishull të largët, mes frikës se mund të shkaktojë një cunami, citon CNN. Mali Ruang, një vullkan 725 metra (2,400 këmbë) në ishullin Ruang, Sulawesi Veriorka shpërthyer të paktën pesë herë që nga mbrëmja e së martës, duke hedhur lavë të zjarrtë dhe shtëllunga hiri në qiell, njoftoi agjencia e vullkanologjisë e vendit.

Shefi i agjencisë Hendra Gunawan tha se zyrtarët kishin ngritur alarmin për vullkanin në nivelin më të lartë duke paralajmëruar njerëzit që të mos shkonin brenda 6 kilometrave (3.7 milje) për shkak të frikës se mali Ruang mund të shembet pjesërisht në ujë dhe të shkaktojë një cunami.

“Forca e shpërthimit të malit Ruang po bëhet më e madhe dhe ka lëshuar re të nxehta prej rreth 1.7 kilometrash”, tha ai për agjencinë kombëtare të lajmeve Antara, duke shtuar se shpërthimet u shkaktuan nga tërmetet e fundit në zonë.

Mali Ruang relativisht i pjerrët për shkak të formimit të llavës viskoze, ngjitëse që nuk rrjedh lehtë. Stratovolcanoes shpesh prodhojnë shpërthime shpërthyese për shkak të grumbullimit të gazit në magmë, sipas vullkanologëve. Pamjet dramatike të shpërthimeve të së mërkurës tregojnë shtëllunga të hirit gri që ngrihen në qiell dhe rrjedha llave të ndezura, të shoqëruara nga goditje rrufeje. Imazhet tregojnë gjithashtu fshatarët duke u evakuuar.

Pamje dramatike/ Indonezia lëshon alarmin për cunami pas

Ishulli Ruang është shtëpia e rreth 800 banorëve, të cilët janë zhvendosur përkohësisht në ishullin fqinj Tagulandang, sipas autoriteteve. Nuk raportohet për viktima./M.K-dritare.net