Na ndiqni edhe në

Bota

OBSH nuk i mbështet pasaportat e vaksinimeve!

OBSH nuk i mbështet pasaportat e vaksinimeve!

Organizata Botërore e Shëndetësisë nuk i mbështet pasaportat e vaksinimit për udhëtime për shkak të pasigurisë nëse vaksinimi parandalon transmetimin e virusit, si dhe shqetësimet e drejtësisë, tha një zëdhënëse e OBSH-së sot.

"Ne si OBSH duke thënë në këtë fazë nuk do të dëshironim të shihnim pasaportën e vaksinimit si një kërkesë për hyrje ose dalje sepse ne nuk jemi të sigurt në këtë fazë që vaksina parandalon transmetimin," tha zëdhënësja e OBSH-së Margaret Harris.

"Ekzistojnë të gjitha ato pyetje të tjera, përveç çështjes së diskriminimit ndaj njerëzve që nuk janë në gjendje të bëjnë vaksinën për një arsye ose një tjetër. OBSH-ja tani pret të rishikojë vaksinat kineze Sinopharm dhe Sinovac për listën e mundshme të përdorimit emergjent rreth fundit të prillit", tha Harris.

"Nuk do të vijë aq shpejt sa kishim shpresuar sepse kemi nevojë për më shumë të dhëna", tha ajo, duke mos pranuar të jepte më shumë informacion, duke përmendur konfidencialitetin.

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus u bëri thirrje muaj më parë vendeve me furnizime të tepërta vaksinash për të dhuruar 10 milionë doza urgjentisht në strukturën COVAX të cilën ajo drejton me aleancën e vaksinave GAVI. Kufizimet e eksportit nga India e lanë programin e ndarjes së vaksinave në mungesë të furnizimeve të vaksinës së AstraZeneca të bëra nga Instituti "Serum" i Indisë. Harris e mbylli fjalën e saj duke theksuar se OBSH-ja është duke kërkuar më shumë vaksina./M.M-dritare.net