Na ndiqni edhe në

Bota

Një 35-vjeçar homoseksual, kryetari i ri i Syriza! 

Një 35-vjeçar homoseksual, kryetari i ri i Syriza! 

Burimi: Kathimerini


Një biznesmen 35-vjeçar pa përvojë paraprake politike u zgjodh të dielën për të udhëhequr bllokun kryesor opozitar të Greqisë, partinë e majtë SYRIZA.
Stefanos Kasselakis mundi Effie Achtsioglou, një ligjvënëse 38-vjeçare dhe ish-ministre e punës, në një garë balotazhi. Tre kandidatë të tjerë ishin eliminuar në një raund të parë të mëparshëm.
Ndërsa votat ende janë duke u numëruar, Achtsioglou telefonoi rivalin e saj për ta uruar. Kasselakis kishte pak më pak se 57% të votave të dielën, me 70% të zonave të raportuara, ndërsa Achtsioglou kishte pak më shumë se 43%. Rreth 136,000 grekë dolën në votim, më pak se në raundin e parë.

Kasselakis, një banor i Majamit, ishte i panjohur për publikun grek derisa u emërua kandidat në listën e përgjithshme të SYRIZA-s. Në zgjedhjet kombëtare të Greqisë, 15 nga 300 ligjvënësit zgjidhen në përgjithësi, në varësi të përqindjes së votave të secilës parti. Kandidatët e përgjithshëm mund të përfshijnë emigrantë. SYRIZA zgjodhi katër ligjvënës të tillë në zgjedhjet e majit dhe tre në qershor. Kasselakis, në vendin e nëntë, nuk kishte asnjë shans.

Më pas në fund të gushtit, disa ditë pasi paraqiti një listë propozimesh për partinë, Kasselakis publikoi një video prej pak më shumë se katër minutash duke rrëfyer jetën dhe vizionin e tij. Videoja u bë virale, duke e shndërruar atë në një pretendent serioz për kryesinë e partisë. Achtsioglou kishte qenë favoriti dërrmues.

Nëntëmbëdhjetë ditë pasi videoja e prezantoi atë me publikun, Kasselakis kryesoi raundin e parë të garës për lidership, me gati 45% të votave ndaj 36% të Achtsioglou, përcjell dritare.net

Për gardën e vjetër të partisë dhe krahun e majtë, kandidatura e Kasselakis ra. Një kandidat rival, ish-ministri i financave Euclid Tsakalotos, akuzoi Kasselakis-in për një "post-politikë" të cekët dhe të drejtuar nga mediat sociale. Achtsioglou, e cila u përpoq të bënte thirrje për një gamë të gjerë mbështetësish kur ajo ishte kryesuesja, mori këto kritika.

Por anëtarët e partisë me sa duket ndjenin nevojën për ndryshim. SYRIZA humbi pushtetin kur partia konservatore Demokracia e Re fitoi zgjedhjet e vitit 2019 me 39% me 31%. Në zgjedhjet e qershorit, SYRIZA ra në pak më pak se 18%, ndërsa Demokracia e Re mori mbi 40%.

Alexis Tsipras vendosi të tërhiqej, duke detyruar garën e lidershipit. Një 35-vjeçar homoseksual, kryetari i ri i Syriza! 
Pavarësisht rinisë së tyre, Achtsioglou dhe Kasselakis janë më të vjetër se Tsipras 15 vjet më parë kur u bë lider i SYRIZA-s në moshën 34-vjeçare, duke përfituar nga një krizë e thellë financiare. Ai e çoi partinë nga rreth 4% e mbështetjes së votuesve në 35% në 2015.

Ekspertët thonë se të mos qenit ligjvënës do të pengojë përpjekjet e Kasselakis për të kundërshtuar kryeministrin Kyriakos Mitsotakis. Por kreu i ri i opozitës, i vetëdijshëm për njohuritë e tij të kufizuara për politikën, duket më i lumtur teksa bën udhëtime nëpër Greqi, duke folur me njerëzit, duke pozuar për selfie dhe duke i postuar të gjitha në Tik-Tok.

Mbetet për t'u parë gjithashtu se si do t'i përgjigjen disa votuesve të majtë ndaj dikujt që mburret me zgjuarsinë e tij të biznesit dhe zotërimin e disa gjuhëve.
Një djalosh i ri i matematikës që frekuentonte një shkollë ekskluzive greke, Kasselakis iu ofrua një bursë nga Akademia Phillips, një shkollë përgatitore në Andover, Massachusetts. Atij iu ofrua një bursë tjetër për të ndjekur shkollën Wharton të Universitetit të Pensilvanisë. Megjithëse ka pak përvojë politike, ai shihet si një figurë interesante për politikën greke. I martuar me një infermier grek, Kasselakis tha se populli grek është gati për një kryeministër që është i aftë, i pakorruptueshëm, i padëmtuar dhe që ndodh të jetë homoseksual./K.C/dritare.net