Na ndiqni edhe në

Bota

San Diego/ Nis vàksinimi kundër Còvid-19 te majmunët!

San Diego/ Nis vàksinimi kundër Còvid-19 te majmunët!

Disa majmunëve të mëdhenj në kopshtin zoologjik të San Diego-s u është dhënë një vàksinë eksperimentale Còvid-19 e krijuar për kafshët pas një shpërthimi të vìrusit midis gorillave atje. Tetë gorilla në kopshtin zoologjik u bënë majmunët e parë të mëdhenj në botë që rezultuan pozitivë ndaj Còvid-19 në janar. Tani janë duke u rikuperuar. Ekspertët janë të shqetësuar për kërcënimin e Covid-19 ndaj majmunëve të mëdhenj. Rastet pozitive me Còvid-19 janë zbuluar edhe te kafshët në kopshte të tjera zoologjike, ku përmendim luanët dhe tigrat në një kopsht zoologjik në New York dhe luanët në kopshtin zoologjik të Barcelonës./M.M-dritare.net