Na ndiqni edhe në

Bota

Nga dëshira për t'u bërë nënë te problemet e shëndeti mendor. Rrëfehet Selena Gomez!

Nga dëshira për t'u bërë nënë te problemet e

Këngëtarja e njohur Selena Gomez ka vite që ka folur për problemet e shëndetit mendor, por kjo është hera e parë që ajo flet me kaq hollësi për diagnozën dhe se si ajo ndikon në jetën e saj.

"Selena Gomez është një e mbijetuar", kjo është e qartë nga biseda e sinqertë dhe nxitëse në historinë e saj të kopertinës së Rolling Stone , ku ajo reflekton momente pikëlluese në betejat e saj shëndetësore të vazhdueshme, si mendore ashtu edhe fizike. Por përvojat e saj e kanë bërë atë të pasionuar për përdorimin e platformës së saj për të mbrojtur të tjerët. Në intervistën e saj me shkrimtarin Alex Morris, ajo zbuloi ndjenjat e saj të ndërlikuara rreth të qenit "fytyra" e një kauze, strategjitë për zbutjen e dramës së prodhuar dhe se si dokumentari i saj i ri My Mind and Me pothuajse kurrë nuk e pa dritën e ditës.

Ajo pothuajse nxori dokumentarin e saj për shëndetin mendor sepse është kaq intensiv.

Selena Gomez: "My Mind and Me", një dokumentar mbi luftën e Gomez me sëmundjen mendore që debuton më 4 nëntor në Apple TV+, nuk i shmanget realiteteve të vështira të gjendjes së saj. (Ajo u diagnostikua me çrregullim bipolar në 2019.) Regjisori Alek Keshishian kishte akses të plotë tek Gomez kur ajo pësoi një avari që i dha fund Rilindjes së saj në 2016turneu dhe përsëri shkonte drejt pandemisë, dhe ai nuk ishte gjithmonë i sigurt se duhej të vazhdonte xhirimet por Gomez insistoi.

Rezultati është një film aq tronditës sa ajo mendoi të mos e publikonte. “Për shkak se kam platformën që kam, është sikur po sakrifikoj paksa veten për një qëllim më të madh”, thotë Gomez. “Nuk dua që kjo të tingëllojë dramatike, por thuajse nuk do ta bëja këtë. E vërteta e sinqertë e Zotit, disa javë më parë, nuk isha i sigurt se mund ta bëja.”

Veshka e saj zëvendësuese mban emrin e Fred Armisen

Ndërsa zakonisht është çështje e jetës me sëmundjen autoimune lupus, e cila bëri të nevojshme transplantin e veshkës për Gomez në 2017, ajo nuk është pa sens humori për gjithçka që ka kaluar. "Unë e quajta veshkën time të re 'Fred'," thotë ajo. “E kam vënë emrin e Fred Armisen sepse e dua Portlandia-n. Unë kurrë nuk e kam takuar atë, por fshehtas shpresoj që ai ta zbulojë këtë vetëm sepse unë dua që ai të jetë si "Kjo është e çuditshme".

Ajo dëshiron që të gjithë të jenë po aq të hapur sa ajo për vështirësitë në jetë

Në një moment gjatë intervistës së saj, Gomez i pyet Morris mendimin e saj të sinqertë për My Mind and Me - duke çuar në një diskutim të problemeve të vetë Morris me sulme paniku përkeqësuar. Pasi dëgjoi se si filmi rezonoi me të, Gomez thotë se kjo është pikërisht lidhja që ajo shpreson të krijojë me një audiencë. "Kjo është dhurata më e madhe që mund të më kishe dhënë sot," i thotë ajo. “Duke thënë se e kuptove se çfarë ndjesie. Kjo është gjithçka që dua. Unë njoh njerëz që kanë ndjerë ato gjëra që nuk dinë çfarë të bëjnë. Dhe unë dua që kjo të jetë normale.”

Tabloidët dhe urrejtësit nuk e zhgënjejnë atë si dikur

Në një podcast në shtator, Hailey Bieber përmendi komentet e këqija që ajo ka marrë nga fansat besnikë të Gomez, duke e lënë yllin e Only Murders in the Building të zbusë incidentin në TikTok duke u bërë thirrje fansave të saj për dashamirësi. “Dikush bëri një koment dhe më përfshiu mua, dhe më pas për dy ditë u ndjeva keq me veten”, thotë ajo, por ndjenja nuk zgjati siç mund të kishte ndodhur në të kaluarën. “Unë thjesht do të them, 'Të gjithë të jenë të sjellshëm me njëri-tjetrin. Të gjithë fokusohen vetëm në atë që po ndodh në botën reale.” Disa javë më vonë, në botën reale, Gomez dhe Bieber u panë në një gala në Los Angeles duke bërë pikërisht atë që ajo u bëri thirrje fansave të saj, me të dy. gra duke bërë disa foto së bashku.

Kur ajo mbushi 30 vjeç këtë verë, ajo hodhi veten një "dasmë" të egër

“Mendova se do të isha e martuar tashmë, kështu që bëra një dasmë”, thotë Gomez për festën e saj të ditëlindjes së 30-të këtë verë. Ndeshja elegante e Malibu përfshinte shumë të ftuar me të cilët kishte qenë afër në të njëzetat: Miley Cyrus ("e ndyrë e dua"), dhe motrën e vogël të Gomez, Gracie, donatorin e veshkave të saj Francia Raísa, Camila Cabello, Billie Eilish dhe Olivia Rodrigo. Ata madje kishin një tortë Barney, një thirrje për pushimin e saj të parë të madh në showbiz. “Ne kishim pije të bukura, dhe ishte e bukur, dhe më pas shoqja ime Cara Delevingne hyn dhe sjell striptistë,” kujton Gomez. "Kështu që unë do të doja të them se ishte një përzierje e të sofistikuarit dhe histerizmit."

Ajo mund të nisë së shpejti regjistrimin e albumit të saj të ri, por dëshiron të “zhduket” në Nju Jork

Gomez ka shkruar tashmë 24 këngë për albumin e saj të ardhshëm, një vazhdim i Rare të vitit 2020 , dhe mund të fillojë regjistrimin përpara se të dalë 2022. Megjithatë, në të ardhmen e afërt, ajo do të shkojë në Nju Jork, një strehë e preferuar. “Kam njerëz që më thonë fjalë për fjalë: Mos thuaj se nuk të pëlqen LA,” thotë ajo. “Por nëse jam i sinqertë, orari im në Nju Jork është kremi i kremës. Unë kam sistemin tim atje, kam stërvitjet e mia atje, kam pikat e kafesë atje. Mund të eci dhe të marr frymë atje dhe të frymëzohem nga qyteti i Nju Jorkut dhe njerëzit dhe jeta atje.”

“Më pëlqejnë të gjitha llucrat dhe papastërtitë”, thotë ajo për dimrin në Nju Jork. “Më pëlqen të jem pranë të gjitha gjysheve hebreje. Asgjë nuk krahasohet me të qenit në shtëpinë tuaj në një batanije pranë oxhakut vetëm duke lexuar ose duke parë diçka.” Gomez shton: "Çdo herë pas here është e rëndësishme të zhdukesh"./Xh.Xh/dritare.net