Na ndiqni edhe në

Bota

Ndahet nga jeta në moshën 93-vjeçare ish-zëvendëspresidenti amerikan Walter Mondale!

Ndahet nga jeta në moshën 93-vjeçare

Walter Mondale, një zë udhëheqës demokrati liberal i fund shekullit të 20-të, i cili ishte zëvendëspresident i Shteteve të Bashkuara të Amerikës gjatë presidencës së Jimmy Carter është ndarë nga jeta në moshën 93-vjeçare. "Epo koha ime ka ardhur. Unë mezi po pres të bashkohem me Joan dhe Eleanor," tha Mondale në një deklaratë për stafin e tij që u publikua për publikun pas vdekjes së tij, duke iu referuar gruas së tij të ndjerë Joan, e cila vdiq në vitin 2014, dhe vajzës Eleanor, i cili vdiq në vitin 2011 në moshën 51-vjeçare". Mondale shërbeu si ambasador i SHBA-së në Japoni nga 1993 në 1996 nën Bill Clinton. Mondale kishte folur ditët e fundit me Carter, Clinton, presidentin Joe Biden dhe zëvendëspresidenten Kamala Harris, tha një zëdhënës i familjes. "Është e trishtueshme që Jill dhe unë mësuam për vdekjen e zëvendëspresidentit Walter Mondale, por mirënjohje e madhe që ne ishim në gjendje ta quanim një nga patriotët dhe nëpunësit publikë më të përkushtuar të kombit tonë, një mik dhe mentor të dashur", thanë presidenti Biden dhe Zonja e Parë Tha Jill Biden në një deklaratë./M.M-dritare.net