Na ndiqni edhe në

Bota

Lufta në Ukrainë/ Forcat ushtarake të Kievit tërhiqen nga Severodonetsk!

Lufta në Ukrainë/ Forcat ushtarake të Kievit tërhiqen nga

Forcat ukrainase janë urdhëruar të tërhiqen nga qyteti strategjik Severodonetsk në rajonin Lugansk të Ukrainës lindore. Kështu ka bërë të ditur guvernatori i rajonit. Ndërkohë, një alarm shëndetësor vjen nga Mariupol.

Qyteti, i pushtuar nga forcat e armatosura ruse, është "në prag të një katastrofe epidemiologjike". Këtë e tha kryebashkiaku Vadym Boychenko, duke shtuar se qyteti është pushtuar nga male me mbeturina të pazbardhura , rreth 9000 tonë, dhe kushtet higjienike janë të pasigurta. Sëmundjet infektive po përhapen, shtoi ai, ndër të cilat nuk përjashtoj kolerën dhe dizenterinë. Në të gjitha zonat ka varrime natyrore dhe nuk funksionon sistemi i kanalizimit. Për më tepër, nuk ka ujë të pijshëm. E gjithë kjo e vë në rrezik shëndetin. e Mariupolit. banorë që e gjejnë veten në një geto të vërtetë .

Vetëm fitorja ushtarake e Kievit do ta bindë Rusinë për negociata serioze paqeje.

"Armët do të garantojnë rrugën diplomatike", kështu u shpreh ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba, i cili tha për Corriere della Sera se agresioni rus nuk prek vetëm shtëpitë e Ukrainës, por çdo familje evropiane.


Pas vizitës së fundit të Draghit, Macron dhe Scholz ne shohim unitet dhe qartësi të qëllimit: ka dallime,por në parim ne po ecim në të njëjtin drejtim së bashku. Sa i përket rrugës së negociatave, armët e Moskës vazhdojnë të qëllojnë, thotë Kuleba, por oferta për një samit Putin-Zelensky është ende e vlefshme për Kievin.

Në orët e fundit, Kuleba e quajti vizitën e Macron, Draghit dhe Scholz në Kiev pika e kthesës për kandidaturën e Ukrainës në Bashkimin Evropian. Para asaj kohe situata ishte shumë e brishtë. Presidenti francez Emmanuel Macron, shtoi ai, luajti një rol shumë të rëndësishëm. Lista e skeptikëve ishte e njohur prej kohësh: Holanda, Danimarka, Suedia, Portugalia. Gjermania ishte në këtë grup./Xh.Xh/dritare.net