Na ndiqni edhe në

Bota

Linda Evangelista rikthehet në kopertinën e Vogue pas deformimit në fytyrë

Linda Evangelista rikthehet në kopertinën e Vogue pas deformimit

Modelja Linda Evangelista është shfaqur në kopertinën e Vogue për herë të parë që kur tha se ishte “deformuar” nga një ndërhyrjeje estetike që shkoi keq.

Në foto, shiriti dhe llastiku janë përdorur për të tërhequr fytyrën, nofullën dhe qafën e saj, duke fshehur problemet e shkaktuara.

Ajo tha:

"Kjo nuk është nofulla dhe qafa ime në jetën reale”.

Ajo i tha revistës se po përpiqej ta donte veten ashtu siç ishte.

“Shiko, për fotot unë gjithmonë mendoj se jemi këtu për të krijuar fantazi. Ne po krijojmë ëndrra. Unë mendoj se është e lejuar. Gjithashtu, të gjitha pasiguritë e mia trajtohen në këto foto, kështu që unë duhet të bëj atë që dua të bëj".

Çfarë është ngrirja e dhjamit dhe cilat janë rreziqet?

Ka kaluar pothuajse një vit që kur supermodelja kanadeze, një nga fytyrat më të njohura në pasarelat dhe kopertinat e revistave në vitet 1990 dhe 2000, tha se ishte zhdukur nga qendra e vëmendjes sepse ishte "shpërfytyruar brutalisht" nga procedura e reduktimit të dhjamit, jo-kirurgjikale.

Linda Evangelista rikthehet në kopertinën e Vogue pas deformimit

Tani, ajo i tha British Vogue: "Nëse do të kisha ditur se efektet anësore mund të përfshijnë humbjen e jetesës dhe do të përfundoni aq në depresion sa të urreni veten, unë nuk do ta kisha marrë atë rrezik".

Të gjitha fotot në revistë tregojnë vetëm pjesën e përparme të fytyrës, me qafën, veshët dhe flokët e mbuluar.

Ajo paditi Zeltiq Aesthetics, kompaninë që qëndron pas trajtimit, dhe tha në korrik se padia ishte zgjidhur.

Diku tjetër në intervistën për Vogue, Evangelista kujtoi ditët e saj të hershme të modelimit dhe ngritjen e saj në famë në vitet 1980.

E pyetur nëse ishte e vetëdijshme për bukurinë e saj dhe nëse djemtë donin të dilnin me të, ajo u përgjigj: "Jo! Kisha shumë miq, por jo. E dini çfarë ishte? Unë isha e gjatë dhe njerëzit i thoshin mamasë sime: "Oh, ajo është e gjatë. Ajo duhet të jetë një modele. Dhe unë isha e fiksuar pas modës”./L.F-dritare.net