Na ndiqni edhe në

Bota

Kryeministri italian Draghi përballë rrezikut Delta: Vaksinohuni menjëherë!

Kryeministri italian Draghi përballë rrezikut Delta: Vaksinohuni

Këshilli i Ministrave i ka dhënë dritën jeshile ligjit të ri të dekretit Covid. "Ekonomia po ecën mirë, po rimëkëmbet dhe Italia po rritet me një ritëm edhe më të shpejtë se vendet e tjera të Evropës. Varianti Delta është edhe më kërcënues se variantet e tjera. ",- tha kryeministri Mario Draghi në një konferencë shtypi pas Këshillit të Ministrave.

Këshilli i Ministrave autorizoi gjithashtu qeverinë të shtrojë çështjen e besimit në reformën në drejtësi. «Fushata e vaksinimit - tha Draghi - ka lejuar që vendi të rimëkëmbet. Ftesa që u drejtoj të gjithë italianëve është të vaksinohen. Për ta bërë atë menjëherë. Ata duhet të mbrojnë veten dhe familjet e tyre ".

“Vera është tashmë paqësore dhe ne duam që ajo të mbetet e tillë - shpjegoi Kryeministri. “Leja e Gjelbër është një masë me të cilën qytetarët mund të vazhdojnë të kryejnë aktivitete me garantimin e gjetjes së vetes në mesin e njerëzve që nuk janë ngjitës. Është një masë që jep qetësi, jo që heq qetësinë .",- ka thënë Draghi./M.T/dritare.net