Na ndiqni edhe në

Bota

Kryeministri i Tajvanit reagon ashpër për Kinën: Fqinj i keq, do të tregojë forcën në derën tonë!

Kryeministri i Tajvanit reagon ashpër  për Kinën: Fqinj i keq, do

Kryeministri i Tajvanit, Su Tseng-chang, ka dalë me një reagim të ashpër për Kinën, duke e quajtur "fqinjën e keqe", ndërsa stërvitjet ushtarake nisin për të dytën ditë.

"Ne nuk prisnim që fqinji i keq do të shfaqte fuqinë e tij në derën tonë dhe do të rrezikonte arbitrarisht rrugët ujore më të ngarkuara në botë me stërvitjet e tij ushtarake," u tha ai gazetarëve, sipas një raportimi të Reuters.

Kina lëshoi ​​dje raketa balistike në ujërat përreth Tajvanit. Tajvani tha se masa, e cila ndalon anijet dhe avionët të përdorin hapësirën, shkel sovranitetin e saj dhe përbën një bllokadë.

Stërvitjet ushtarake do të vazhdojnë deri të dielën./Xh.Xh/dritare.net