Na ndiqni edhe në

Bota

Kreu i OBSH: Pandemia ka ende rrugë të gjatë përpara, por ka arsye për optimizëm!

Kreu i OBSH: Pandemia ka ende rrugë të gjatë përpara, por ka

Konfuzioni dhe vetëkënaqësia në lidhje me Covid-19 tregojnë se pandemia është në një rrugë të gjatë përpara, por ajo mund të vihet nën kontroll në muajt në vazhdim me masa të provuara të shëndetit publik. Deklarata ka ardhur nga kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Ne gjithashtu duam të shohim shoqëritë dhe ekonomitë që hapen dhe udhëtimet dhe tregtia të rifillojnë," tha Tedros në një konferencë për shtyp.

"Por tani njësitë e kujdesit intensiv në shumë vende janë të tejmbushura dhe njerëzit po vdesin dhe kjo është plotësisht e shmangshme. Pandemia e Covid-19 është një rrugë e gjatë përpara. Por kemi shumë arsye për optimizëm. Rënia e rasteve dhe vdekjeve gjatë dy muajve të parë të vitit tregon se ky virus dhe variantet e tij mund të ndalen, "shtoi ai, duke thënë se transmetimi po drejtohej nga konfuzioni, vetëkënaqësia dhe mospërputhja me masat e shëndetit publik.

India e ka tejkaluar Brazilin për t'u bërë vendi me numrin e dytë më të lartë të infeksioneve në të gjithë botën pas Shteteve të Bashkuara, ndërsa lufton me një valë të dytë masive, pasi ka dhënë rreth 105 milionë doza vaksinash mes një popullsie prej 1.4 miliardë banorësh.

Tedros tha se në disa vende, pavarësisht transmetimit të vazhdueshëm, restorantet dhe klubet e natës ishin plot dhe tregjet ishin të hapura dhe të mbushura me njerëz.

"Disa njerëz duket se po ndjekin idenë se nëse janë relativisht të rinj, nuk ka rëndësi nëse marrin Covid-19", tha ai./M.M-dritare.net