Na ndiqni edhe në

Bota

Koreja e Veriut lëshon dy raketa detare, ndërsa SHBA dhe Seuli përgatiten për stërvitje!

Koreja e Veriut lëshon dy raketa detare, ndërsa SHBA dhe Seuli

Koreja e Veriut lëshoi ​​dy raketa lundrimi nga qyteti bregdetar perëndimor i Onchon herët këtë të mërkurë, sipas një burimi ushtarak nga Koreja e Jugut.

Burimi shtoi se autoritetet ushtarake të Koresë së Jugut dhe të Shteteve të Bashkuara janë duke analizuar detajet e fluturimit të raketave, duke përfshirë rrezen.

Nisjet vijnë një ditë pasi Seuli dhe Uashingtoni filluan katër ditë stërvitje të përbashkëta paraprake në përgatitje për stërvitjen e pezulluar të drejtpërdrejtë në terren Ulchi Freedom Shield, e cila zhvillohet nga 22 gusht deri më 1 shtator.

Yoon ka thënë se ato nuk përfaqësojnë marrëveshje formale dhe se Seuli nuk është i detyruar prej tyre.

Ministria e Mbrojtjes e Koresë së Jugut konfirmoi gjithashtu të martën se trupat e saj do të rifillonin stërvitjet e gjata të pezulluara në terren gjatë stërvitjeve të tyre të përbashkëta ushtarake me Shtetet e Bashkuara që do të mbahen nga 22 gushti deri më 1 shtator.

Të dy palët kanë pakësuar stërvitjet e kombinuara ushtarake në vitet e fundit për shkak të Covid-19 dhe përpjekjeve për të ulur tensionet me Veriun, i cili ka akuzuar stërvitjet si një provë për pushtim.

Dy aleatët kanë reduktuar stërvitjet e kombinuara ushtarake në vitet e fundit për shkak të Covid-19 dhe për të ulur tensionet me Veriun, i cili i ka akuzuar stërvitjet si një provë për pushtim.

Ndërkohë, Pentagoni tha të martën se SHBA, Koreja e Jugut dhe Japonia morën pjesë në një stërvitje të mbrojtjes raketore balistike në brigjet e Havait javën e kaluar, stërvitjet e para të tilla që nga viti 2017, pasi marrëdhëniet midis Seulit dhe Tokios arritën në nivelin më të ulët në vite./Reuters/Xh.Xh/dritare.net