Na ndiqni edhe në

Bota

Kina teston vaksinën kundër koronavirusit te ushtria!

Kina teston vaksinën kundër koronavirusit te ushtria!

Vaksina Ad5-nCoV është një nga 150 vaksinat në të gjithë botën, që po testohet për të parë nëse ka sukses. Ky është një prodhim nga firma kineze bioteknike Can Sino dhe Instituti i Bioteknologjisë në Pekin. Prova e parë, testuar te 108 persona tregoi se vaksina krijonte antitrupa ndaj virusit. Por është ende e paqartë nëse ata që do të marrin vaksinën do të jenë imun ndaj Sars-Cov-2. Injektimi te trupat ushtarake, do t’i ndihmojë shkencëtarët t’i përgjigjen kësaj pyetjeje./L.F-dritare.net