Na ndiqni edhe në

Bota

Kina refuzon kërkesën e OBSH për hetime të tjera mbi origjinën e Covid

Kina refuzon kërkesën e OBSH për hetime të tjera mbi

Qeveria kineze nuk do të marrë pjesë në një fazë të dytë të hetimit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë mbi origjinën e Covid-19, njoftoi të enjten një zyrtar i lartë shëndetësor, pasi në propozim u përfshi mundësia e rrjedhjes së virusit nga një laborator në Wuhan.

Zeng Yixin nënkryetari i Komisionit Kombëtar të Shëndetësisë, tha në një konference shtypi në Pekin se ai ishte "befasuar" kur pa rrjedhjen e laboratorit të renditur si një objektiv kërkimi nën fazën e dytë të hetimit.

"Në disa aspekte, plani i OBSH-së për fazën tjetër të hetimit të origjinës së koronavirusit nuk respekton arsyen dhe është kundër shkencës. Është e pamundur që ne të pranojmë një plan të tillë," tha ai.

Kina refuzon kërkesën e OBSH për hetime të tjera mbi

Zeng gjithashtu u përgjigj për pretendimet e Departamentit të Shtetit të SHBA-së se disa punëtorë në Institutin e Virologjisë Ëuhan u sëmurën pak para rasteve të para të dokumentuara të Covid-19, duke thënë se "asnjë punonjës ose studiues në WIV nuk u infektua nga koronavirusi".

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus i bëri thirrje Kinës për të bashkëpunuar me hetimin e origjinës së Covid-19 më 15 korrik, duke thënë se i pari ishte penguar nga mungesa e të dhënave në ditët e para të pandemisë.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Zhao Lijian tha në 16 korrik se qeveria kishte bashkëpunuar plotësisht me hetimin fillestar dhe hodhi poshtë pretendimet se studiuesve u ishte mohuar hyrja në ndonjë vendndodhje ose të dhënë.

"Pozicioni i Kinës për çështjen e gjurmimit global të origjinës është i qëndrueshëm dhe i qartë. Studimi i origjinës është një çështje shkencore. Të gjitha palët duhet të respektojnë mendimet e shkencëtarëve dhe konkluzionet shkencore, në vend që të politizojnë çështjen," ka thënë ai./M.T/dritare.net