Na ndiqni edhe në

Bota

Kina nxiton të frenojnë shpërthimin e ri Delta!

Kina nxiton të frenojnë shpërthimin e ri Delta!

Autoritetet kineze po nxitojnë të kontrollojnë një shpërthim të variantit Delta në provincën jugore të Fujian përpara një feste të madhe kombëtare, kur qindra miliona njerëz pritet të udhëtojnë në të gjithë vendin, duke krijuar rrezikun që varianti infektiv të përhapet.

Përhapja, e quajtur "shpërthimi në shkollë" nga media shtetërore, u zbulua fillimisht të premten në një shkollë fillore në qytetin Putian. Që atëherë është përhapur në të gjithë krahinën, duke infektuar më shumë se 100 njerëz në tre qytete.
Komisioni Kombëtar i Shëndetit raportoi 59 raste në Fujian, përfshirë 24 në Putian dhe 32 në Xiamen, një qytet i madh bregdetar i popullarizuar me turistët.
Putian ka rreth 3 milion banorë, ndërsa Xiamen ka një popullsi prej 5 milion. Të dy qytetet kanë urdhëruar banorët të mos largohen nga qyteti për udhëtime jo thelbësore. Ata me arsye legjitime për t'u larguar duhet të japin një test negativ të koronavirusit të marrë brenda 48 orëve të fundit.
Qyteti u detyrua gjithashtu të mbylli bibliotekat, muzetë, baret, kinematë dhe palestrat, ndaloi tubimet në shkallë të gjerë dhe anuloi ngjarjet që festonin Festivalin e Mesit të Vjeshtës, një festë tre-ditore që fillon të dielën./M.T/dritare.net