Na ndiqni edhe në

Bota

Kina miraton legjislacionin që kërcënon identitetin e Hong Kongut

Kina miraton legjislacionin që kërcënon identitetin e Hong Kongut

Kina ka miratuar një ligj të diskutueshëm të sigurisë, duke i dhënë asaj fuqi të reja mbi Hong Kongun dhe duke thelluar frikën për liritë e qytetit, raporton BBC.

Muajin e kaluar, Kina shokoi kur deklaronte se do të kriminalizonte çdo veprim të shkëputjes, shkatërrimit, terrorizmit ose përplasjes me forcat e huaja.

Masa erdhi pas protestave të vitit të kaluar, të nxitura nga një ligj tjetër, i cili u bë një lëvizje pro-demokracisë.

Kina miraton legjislacionin që kërcënon identitetin e Hong Kongut

Kritikët thonë se ky ligj i ri paraqet një kërcënim edhe më të madh për identitetin e Hong Kongut.

Ata paralajmërojnë se kjo do të dëmtojë pavarësinë gjyqësore të Hong Kongut dhe do të shkatërrojë liritë unike të qytetit./E.B-dritare.net