Na ndiqni edhe në

Bota

Islandë/ 17 mijë tërmete në një javë!

Islandë/ 17 mijë tërmete në një javë!

Edhe pse një ishull vullkanik i mësuar me dridhje të herëpashershme, kjo ka qenë një javë e pazakontë për Islandën. Sipas Zyrës Meteorologjike islandeze, rreth 17,000 tërmete kanë goditur rajonin jugperëndimor të Reykjavikut gjatë javës së kaluar. Tërmeti më i madh, me magnitudë 5.6 ballë të shkallës Rihter, ndodhi në mëngjesin e 24 shkurtit. Ishte më i forti në disa të tjerë që vazhdon të trondisë banorët në kryeqytetin afër Reykjavíkut dhe komunat përreth tij. Tërmetet kanë shkaktuar pak dëme deri më tani, megjithëse Administrata Rrugore dhe Bregdetare e Islandës ka raportuar çarje të vogla në rrugë në zonë dhe rënie shkëmbinjsh në shpatet e pjerrëta pranë epiqendrës së tërmeteve. "Unë kam përjetuar tërmete më parë, por kurrë kaq shumë . Është shumë e pazakontë të ndjesh Tokën të dridhet 24 orë në ditë për një javë të tërë. Kjo të bën të ndihesh shumë i vogël dhe i pafuqishëm kundër natyrës”, ka thënë një banor i qytetit. Valorvaldur Þórðarson, një profesor i Vullkanologjisë në Universitetin e Islandës, tha se shqetësimet mbi aktivitetin e fundit janë të kuptueshme. "Sigurisht që shqetëson njerëzit. Për këtë rajon, kjo është në të vërtetë mjaft e pazakontë, jo për shkak të llojit të tërmeteve ose intensitetit të tyre, por për kohëzgjatjen e tyre. Po shkon për më shumë se një javë tani.Ne po luftojmë me" pse-të "për momentin. Pse po ndodh kjo? Ka shumë të ngjarë që të kemi një ndërhyrje të magmës në koren e Tokës . Ajo ka lëvizur përfundimisht më afër sipërfaqes, por ne po përpiqemi për të kuptuar nëse po lëviz edhe më afër, "tha ai. Me vullkane të shumta në zonë, zyrtarët lokalë kanë paralajmëruar se një shpërthim mund të jetë i pashmangshëm./M.M-dritare.net